Na jihomoravské koleje vyjedou historické vlaky

16.8.2022
Redakce

V Břeclavi se v sobotu 27. srpna uskuteční oslavy existence 150 let tratě Břeclav – Hrušovany nad Jevišovkou – Šanov. Akce, při níž vyjedou historické vlaky, bude svým rozsahem mimořádná. Doplní ji i oslavy, které se nemohly konat dříve kvůli covidovým omezením. Pořadatelé ze Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě připojili oslavy výročí zprovoznění sousedních tratí ze Znojma do Hrušovan, z Hrušovan do Střelic u Brna a z Hrušovan do Hevlína.

Oslavy se ponesou v duchu běžného provozu v 70. letech minulého století, což znamená, že na trať vyjedou motorové lokomotivy a vagony z té doby. Jde například o lokomotivy s přezdívkami Pilštyk, Karkulka, Bardotka či motorový vůz Krokodýl. Kromě osobních vlaků vyjedou i zvláštní nákladní vlaky a celý den se bude jezdit i na lokálce z Hrušovan do Hevlína, kterou Hevlín před lety od státu koupil. Zde se zájemci projedou motorovým vozem Hurvínek.

Kromě jízd vlaků připravili pořadatelé doprovodný program v Břeclavi, Hrušovanech a Hevlíně. „V Břeclavi bude otevřeno pro návštěvníky železniční muzeum ve výpravní budově. Na ploše za autobusovým nádražím bude možnost prohlídky železničních strojů, mechanizace údržby a techniky železničních hasičů. Vystavená zde budou také vozidla Českých drah a ČD Cargo. Zájemci si budou moci prohlédnout také moderní dispečerské pracoviště Správy železnic,“ uvedli pořadatelé. V Hrušovanech bude k vidění modelové kolejiště či možnost jízdy na lokomotivě v obvodu stanice. V Hevlíně se vedle železničního programu uskuteční také výstava automobilových veteránů.

Zdroj: ČTK, sk


Témata:

Nepřehlédněte