Na jihu Čech je letos klíšťových onemocnění výrazně méně. Přispělo tomu chladnější léto

14.10.2021
Jiří Bydžovský

Počet klíšťových onemocnění v Jihočeském kraji je v končící sezoně výrazně nižší než v minulých letech. Hygienici letos evidují 65 potvrzených případů klíšťové encefalitidy, což je poloviční výskyt v porovnání s loňskem. Aktivita klíšťat je už malá.

„Blíží se konec sezony, kdy byla klíšťata aktivní, ale ze zkušenosti víme, že další potvrzené případy ještě budou hlášeny i v příštích týdnech, protože mezi přisátím klíštěte a finálním potvrzením onemocnění logicky určitý časový interval vznikne,“ uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Nejvíce onemocnění bylo na Českobudějovicku, kde bylo v sezoně potvrzeno 19 případů. Snížil se i počet onemocnění lymskou boreliózou . Letos hygienici evidují 228 případů . Loni jich za celou sezonu bylo o 120 více. „Tradičně nejvíce nahlášených a potvrzených případů, a to 79, je na Jindřichohradecku,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihočeských hygieniků Jitka Luňáčková.

Za poklesem onemocnění je zřejmě chladnější počasí, které hlavně začátkem léta výskytu klíšťat nesvědčilo. Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známa. Léčí se jen příznaky. Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky.

Zdroj: vz/khsNepřehlédněte