• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na jihu Čech řádí klíšťata. Zvýšil se počet nemocí

  9.7.2024
  Simona Knotková

  Na jihu Čech se ve srovnání s loňskem zvýšil výskyt klíšťových onemocnění. Jihočeští hygienici momentálně evidují 236 případů lymeské boreliózy a 30 případů klíšťové encefalitidy, což je dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice.

  „Aktuálně letos registrujeme 30 potvrzených případů klíčové encefalitidy, což je o 17 více než vloni v tomto období,“ uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Podle ní za poslední týden přibylo kromě dvou případů klíšťové encefalitidy i 24 nových případů lymeské boreliózy. „Počet potvrzených případů lymeské boreliózy je nyní téměř o čtvrtinu vyšší než v loňském roce, kdy jsme na začátku července registrovali 180 potvrzených případů,“ sdělila Kotrbová.

  Hygienici v roce 2023 evidovali na jihu Čech v součtu 518 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy a 81 potvrzených případů klíšťové encefalitidy. Proti ní existuje efektivní očkování, které je pro pojištěnce nad 50 let věku zdarma. Prognóza aktivity klíšťat Českého hydrometeorologického ústavu předpovídá tento týden v kraji středně velké až vysoké riziko napadení klíštětem.

  Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění, asi pětkrát častější než klíšťová encefalitida, protože přítomnost borrelií vykazuje v ohniscích až deset procent populace klíšťat. Borelióza může způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti lymeské borelióze zatím ve středoevropských podmínkách neexistuje očkování. Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte