• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na karlínská kasárna vznikla sbírka. Správu převezme městská firma

  24.6.2024
  Simona Knotková

  Správu karlínských kasáren převezme městská firma Trade Centre Praha (TCP).

  Smlouvu v pondělí schválili městští radní. Areál nedávno Praha získala směnou od státu. Donedávna tam fungovalo kulturní a společenské centrum, které však začátkem června uzavřel stavební úřad kvůli chybějící kolaudaci. Radní v pondělí schválili také to, že TCP převezme i správu staré čistírny odpadních vod v Bubenči a budovy v ulici Na Strži, kterou město koupilo od České pošty.

  Magistrát získal budovu kasáren od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) letos v lednu výměnou za nemovitosti v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. V dubnu město rozhodlo, že si nechá udělat analýzu dalšího rozvoje památkově chráněných kasáren, kde by podle dřívějších vyjádření mohly vzniknout například studentské byty nebo technologické centrum.

  O areál se podle pondělního rozhodnutí radních bude starat TCP, která se na správu majetku zaměřuje a pro město se stará například o náplavky či další nemovitosti. Magistrát bude své společnosti za správu platit zhruba 144 000 korun měsíčně.

  Radní v pondělí rozhodli také o tom, že TCP zajistí pro město za asi 4,5 milionu korun ročně správu budovy bývalé čistírny odpadních vod v Bubenči, kde v červenci skončí smlouva dosavadnímu nájemci, který tam pořádá prohlídky a provozuje kavárnu. Magistrát zároveň hledá nového provozovatele kavárny. Třetí nemovitostí, kterou městská firma převezme, je budova pošty v ulici Na Strži v Praze 4, kterou město koupilo od České pošty za 425 milionů korun. Magistrát za její správu své firmě zaplatí téměř 100 000 korun měsíčně.

  Na nádvoří karlínských kasáren od roku 2017 fungovalo kulturní centrum, jehož provozovatelé využívali menší zrekonstruované objekty a vybudovali tam letní kino, pořádali koncerty a provozovali bary, kavárnu, saunu nebo hřiště na plážový volejbal. Centru však chyběla kolaudace, kterou aktuálně ani nemůže získat kvůli nesouladu s územním plánem. Magistrát připravuje jeho změnu, která však ještě několik měsíců potrvá. Provozovatelé podniku na jeho podporu uspořádali sbírku a uvedli, že nejpravděpodobnější je scénář otevření až na jaře příštího roku. Na provoz centra si kvůli hluku stěžovali obyvatelé okolních domů.

  Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Budova je od roku 1958 památkově chráněná. Stát se v minulosti snažil areál opakovaně prodat, ale bez úspěchu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte