Na Klatovsku nechtějí úložiště jaderného odpadu. Protestovali tu místní i Němci

12.7.2021
Andrea Jančová

Asi stovka lidí vyšla na protestní pochod z Pačejova do Maňovic, kde byl připraven program pro celou rodinu a panelová diskuze na téma jaderného úložiště.  Na pochod do Maňovic se vydaly odpoledne desítky lidí z Čech, ale i sympatizanti protestního hnutí z Německa. Nesli s sebou transparenty.

Oblast Březový potok patří mezi čtyři lokality, které vytipovala jako nejpravděpodobnější Správa úložišť radioaktivních odpadů na základě usnesení vlády z roku 2018. Podle něj lokalita nabízí velký rozměr potenciálně vhodného horninového bloku nebo malou rychlost proudění podzemní vody.

Proti úložišti protestují zejména obyvatelé, kteří v lokalitě žijí. Argumentují například tím, že má jít celosvětově o první zařízení svého druhu a vyhořelé palivo se zatím skladuje v meziskladech přímo v areálech jednotlivých jaderných elektráren, kde odpadá bezpečnostní riziko spojené s transportem. Místo hledání úložiště, které by skladovalo jaderný odpad na dobu možná stovek až tisíc let by se podle protestujících měly státy zaměřit spíše na podporu vědeckého výzkumu, jenž směřuje k dalšímu potenciálnímu využití a bezpečnému zpracování jaderného odpadu.

Státem plánované hlubinné úložiště radioaktivního odpadu má být zařízením, ve kterém se má skladovat odpad z jaderných reaktorů a všechny ostatní radioaktivní odpady vyprodukované na území České republiky, které nemohou být uloženy do stávajících přípovrchových úložišť. Má být umístěno zhruba 500 metrů pod zemským povrchem, se zahájením provozu od roku 2065.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte