• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na kriminalitu v Královéhradeckém kraji dohlédne 200 nových osobních kamer

  19.4.2024
  Simona Knotková

  Policisté v Královéhradeckém kraji mají téměř 200 nových osobních kamer za 1,5 milionu korun.

  Jde zhruba o polovinu všech policejní osobních kamer v regionu. Nová zařízení postupně nahradí dosavadní minikamery. Jsou určené pro pořádkovou, dopravní a cizineckou policii, informovali novináře představitelé hradecké krajské policie a Královéhradeckého kraje. Policie je pořídila z daru kraje.

  Osobní kamery používá policie v kraji zhruba od roku 2012, řekla mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková. Předností nových kamer je podle ní kvalitní záznam, intuitivní ovládání, odolnost přístroje či výdrž baterie.

  „Moderní technologie zefektivňují činnost všech složek krajského integrovaného záchranného systému, a jsem proto rád, že kraj mohl finančně pomoci při nákupu nových osobních kamer pro policisty a policistky našeho regionu. Kamery umožní lepší obrazový záznam při výkonu služby, a tím lépe zdokumentují jednotlivé zásahy pro pozdější zkoumání,“ řekl hejtman Martin Červíček (ODS).

  Pořízení 188 osobních kamer, které budou mít policisté vpředu na uniformě nebo taktické vestě, vyšlo téměř na 1,55 milionu korun. Přístroje umí obrazový i zvukový záznam ve dne i v noci a lze je použít v nejnáročnějších klimatických podmínkách, uvedla policie. Díky velkému datovému úložišti pořídí kvalitní až dvanáctihodinový záznam.

  „Policistům pomáhají při zadokumentování možného protiprávního jednání, kdy záznamy z nich slouží nejen pro Policii ČR, ale i pro orgány činné v trestním řízení i orgány státní správy jako důkazní prostředek. Pomáhají policistům při zákrocích také zklidňovat vypjaté situace,“ uvedl ředitel hradecké krajské policie Petr Sehnoutka. Dodal, že zapnuté minikamery slouží i jako prevence proti falešným obviněním, protože poskytují záznam v nezkreslené podobě.

  Policie ČR v Královéhradeckém kraji má zhruba 1740 uniformovaných policistů a 430 civilních zaměstnanců. Územních odborů má pět, v Hradci Králové, Trutnově, Náchodě, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte