Na masopustu v Nákří se objevila místní mutace koronaviru. Do průvodu přišla stovka lidí

27.2.2022
Jiří Bydžovský

Nákřím na Českobudějovicku se  prohnaly masopustní maškary. Tradice masopustu, kterou obec obnovila po dlouhé odmlce před patnácti lety , se zúčastnilo celkem jednapadesát kostýmovaných koledníků s doprovodem. Dohromady více než stovka lidí.

„Náš masopust je typickým příkladem jedné z úspěšně obnovených obecních tradic. Loni jsme museli jeho oslavy zrušit kvůli covidu, o to více jsme věřili, že letošní ročník se povede. Covidu navzdory. A proto jsme tu a to i přesto, že všude kolem je cítit pachuť z toho, co se děje na Ukrajině,“ uvedl starosta Nákří Miloslav Jodl v originálním kostýmu nové nákeřské mutace koronaviru“.

Přesně podle plánovaného itineráře se koledníci sešli v půl jedenácté před místním hostincem, kde jim starosta předal symbolický klíč od obce. Následovalo svolení hostinské s večerní veselicí a krátce před jedenáctou hodinou se průvod koledníků vydal na cestu po zhruba osmi desítkách domů v obci. Před mnoha čekalo účastníky koledy pohoštění.

Poté, co prošly maškary obcí, se účastníci akce vydali do místní hospody se společenským sálem. „Masopustní veselici v pravém slova smyslu jsme si vzhledem ke stále patným protiepidemickým opatřením nemohli dovolit uspořádat, takže vznikl jakýsi masopustní večírek v omezeném rozsahu, byť ve velkém prostoru sálu, což nám umožnilo dodržet všechna daná hygienická opatření,“ konstatoval Jodl.

„Díky příspěvkům Jaderné elektrárny  v rámci projektu Oranžový rok na podporu sportovního, kulturního a společenského života v obcích v jejím okolí, se u nás každoročně odehrají desítky různých akcí. Příspěvky nadace nám umožnily mimo jiné návrat k některým tradicím, například právě k masopustu a daly také možnost vzniku zcela nových obecních tradic. Jednou z nich je například betlém v životní velikosti, který stále rozšiřujeme, a u nějž se pravidelně setkávají lidé z obce i okolí na Štědrý den při zpívání koled,“ doplnil starosta.

Nákeřská masopustní koleda je výjimečná tím, že se až na takzvané kolečko vůbec nepodobá tradičním klasickým slaměným či růžičkovým koledám. Každý přijde oblečen v kostýmu, který si sám vybere. Mezi maskami se tak objevili kromě už zmíněné nákeřské mutace koronaviru, černokněžník, čarodějnice, vodník, admirál, vlk a Červená Karkulka, přerostlé mimino, selka, olympijské zlaté holky, hippies, japonské gejši, jaro, podzim a řada dalších postav. Průvod doprovázelo místní duo tahacích harmonik.

Zdroj:vzNepřehlédněte