• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na místě bývalých kasáren vyroste moderní čtvrť s byty

  16.5.2024
  Simona Knotková

  Bývalá plzeňská kasárna Slovany o rozloze 35 hektarů se mají do roku 2041 změnit v moderní zelenou čtvrť s 3200 byty, školou, dvěma školkami, obchody a kancelářemi. Více než třetinu má tvořit zeleň.

  Majitel největší rozvojové plochy ve městě, APB – PLZEŇ a.s., tam hodlá investovat 15 až 20 miliard Kč podle inflace. Při středečním představení územní studie nové rezidenční čtvrti to řekl místopředseda představenstva APB Petr Březina. Loni v listopadu podepsal memorandum o spolupráci s městem, jehož zastupitelé budou v červnu schvalovat smlouvu, která bude specifikovat závazky obou stran.

  Areál je opuštěný od roku 1992. Staré armádní budovy byly srovnané se zemí v roce 2007, plocha je podle Březiny vyčištěná, bez ekologické zátěže, připravená k zasíťování. Investor se zavázal vybudovat technickou i dopravní infrastrukturu nové čtvrti až pro 10 000 obyvatel. Vodovody, silnice, chodníky a park v hodnotě zhruba jedné miliardy korun předá po dokončení městu za symbolickou cenu. Za „svých“ 150 až 200 milionů Kč teď investor vybuduje jeden kilometr vodovodního řadu z městské úpravny až do nové čtvrti, kde dosud není dostatečná kapacita vodního zdroje, což podle Březiny dosud výstavbu brzdilo. „S budováním řadu začneme na jaře,“ řekl.

  „Areál teď funguje jako špunt, po jeho revitalizaci se stane propojovacím svorníkem pro celé Slovany. Pro urbanisty je unikátní podílet se na vzniku nové autonomní čtvrti, která by fungovala jako v dětských encyklopediích a bude žít nonstop,“ řekl Pavel Joba z pražského Ateliéru M1, který zpracoval územní studii. Podle něj nepůjde o model z 90. let, kdy vznikaly bytové domy kolem obchodních center, ale zdůrazňuje environmentální způsob života, který má eliminovat přehřívání objektů. „Obyvatelé tu budou mít kompletní zázemí, aby nemuseli jezdit do města,“ řekl Březina.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte