Na Olomoucku řádili internetoví podvodníci

26.11.2022
Simona Knotková

O stovky tisíc korun připravili tři lidi z Olomoucka neznámí podvodníci, kteří se k penězům dostali pomocí příslibu zaslání zboží či výnosu z investice do kryptoměny. Policie pachatele podezřívá z trestných činů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě dopadení jim hrozí až osmileté vězení.

První podvod se odehrál počátkem listopadu, kdy šestačtyřicetiletá žena z Olomouce zveřejnila na internetu inzerát s nabídkou dvou plyšáků po stokoruně za kus. „Neznámý pachatel, který vystupoval jako kupující, poslal ženě pod smyšlenou legendou o zaplacení za zboží a jeho vyzvednutí kurýrní službou odkaz, na který žena klikla a vyplnila údaje ke svému bankovnímu kontu. Pachatel ji poté na účtu změnil bankovní identitu i ověřovací e-mailovou adresu. Po ovládnutí konta ji odcizil téměř 150 000 korun,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Šestatřicetiletý muž z Olomouce doplatil na to, že ho na internetu zaujalo reklamní okénko investiční společnosti. Muž se na jejích stránkách zaregistroval a poslal kopii občanského průkazu a platební karty. V polovině listopadu zaslal 250 dolarů (zhruba 5900 Kč) jako aktivační poplatek. Následně jej kontaktovala údajná finanční poradkyně a požádala muže o instalaci programu Anydesk sloužící pro vzdálený přístup k zařízení.

Muž si program nainstaloval a zaregistroval se také na kryptoměnové burze. Souhlasil poté s investicí 20 000 dolarů. „Nakonec pod legendou zakoupení kryptoměny bitcoin investoval 824 000 korun. Záhy se ale od údajného poradce dozvěděl, že došlo k blokaci jeho účtu a na jeho uvolnění musí poslat dalších 15 000 dolarů. Muž tedy kontaktoval banku s žádostí o vyřízení již druhého úvěru, aby mohl zaslat požadovanou částku. Banka však žádost o úvěr zamítla s tím, že se zřejmě jedná o podvod. Až poté se muž rozhodl věc oznámit policistům,“ podotkl Hejtman.

Podobně dopadla šestačtyřiceitletá žena z Olomoucka, kterou podvodník připravil o téměř půl milionu korun. „V pondělí jí telefonicky kontaktoval a sdělil jí, že si v minulosti založila bitcoinový účet, na kterém má zůstatek 318.000 korun. Pod záminkou vyplacení těchto peněz si oznamovatelka na doporučení stáhla program pro vzdálený přístup Anydesk a přihlásila se do internetového bankovnictví,“ řekl Hejtman. Podvodník poté z ženina bankovního účtu převedl peníze jinam.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte