Na Palmovce by mohla sídlit Agentura Evropské unie pro kosmický program

23.9.2022
Renata Říhová

Na Palmovce by mohla sídlit Agentura Evropské unie pro kosmický program

Hlavní město plánuje v co nejbližší době dostavět budovu Nová Palmovka v Praze 8. Do budoucna by v tomto objektu mohla sídlit Agentura Evropské unie pro kosmický program. Vzhledem k vyjednávání s agenturou ze strany státu byla podepsána mezi hlavním městem a ministerstvem financí smlouva o budoucí nájemní smlouvě. Ministerstvo by následně mohlo prostory podnajmout přímo agentuře.

Pražský primátor Zdeněk Hřib podepsal 23. srpna s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou smlouvu o budoucím využití budovy Nová Palmovka. Smlouva byla uzavřena mezi hlavním městem jako budoucím pronajímatelem a Ministerstvem financí České republiky jako budoucím nájemcem. Samotná nájemní smlouva bude uzavřena jako dlouhodobý nájem na dobu 25 let. Česká republika prostory v budově Nová Palmovka v případě úspěšných jednání podnajme Agentuře Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), která je bude využívat jako svoje sídlo.

Do té doby plánuje hlavní město dostavět budovu Nová Palmovka a následně upravit vnitřní prostory tak, aby byly vhodné pro provoz agentury. Díky tomu by se mohla stát dostavba impulsem nejen pro rozvoj celé lokality Palmovka, ale i pro rozvoj vědy a výzkumu a pracovní příležitosti pro odborníky z celého světa. Sídlo EUSPA by Praze také pomohlo ke zvýšení atraktivity i pro další mezinárodní organizace v oblasti vědy a výzkumu a moderních technologií. Z předložených odborných studií by mělo umístění sídla agentury v Praze i významné pozitivní multiplikační ekonomické dopady.

„Moc si vážím toho, že EUSPA už nyní působí právě na území Prahy. Aktivity v oblasti kosmického průmyslu a vesmírného výzkumu patří mezi priority vedení hlavního města v rámci technologicky vyspělých oborů. EUSPA navíc dalece přesahuje hranice našeho města, ale i jednotlivých států. Význam a rozsah aktivit této agentury neustále roste, a proto je dobře, že by v tom mohla pokračovat v nové městské budově na Palmovce. Věřím, že tento krok přiláká do Prahy další talenty v tomto oboru a zároveň přispěje k celkovému rozvoji lokality a zlepšení kvality života místních obyvatel,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Podpis smlouvy je výsledkem tříleté práce. Máme za sebou křehká jednání o převedení nedostavěné budovy na Prahu, mnoho debat o jejím využití a jednání s ministerstvem dopravy a financí o pronájmu právě pro EUSPA. Díky tomu bude naše Palmovka jedním z center vědy. Sídlo, kam by se agentura mohla přestěhovat během tří let, bude součástí nové městské čtvrti, v jejímž rámci vyrostou v okolí Palmovky nové školy, školky, náměstí a více než dva tisíce dostupných nájemních bytů,“ doplnil náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (TOP 09).

Ze strany hlavní města by měla být nejdříve dokončena dostavba budovy bez vnitřních finálních úprav interiéru. Následně budou uskutečněny další zařizovací práce přímo k plánovanému využití budovy.

Zdroj: TZ MHMP


Témata:

Nepřehlédněte