Na Pardubicku skončily žně, výsledky negativně ovlivnilo nestálé počasí

13.9.2021
Redakce

Zemědělské podniky osely letos 22 387 hektarů, minulý rok pěstovaly řepku a obiloviny na 25 675 hektarech. Celkové výnosy obilovin letos dosáhly 5,94 tuny z hektaru, vloni byly o čtyři desetiny vyšší. Meziročně na tom jsou ale v průměru lepší výnosy pšenice ozimé i jarní. Řepka loni měla výnosy 3,43 tuny z hektaru, letos je výnos 3,29 tuny z hektaru.

Zemědělské práce ovlivnilo i letos počasí. Jaro začalo později a také víc pršelo, což sklizeň obilovin a řepky zdrželo. Pole byla podmáčená, proto na některé nemohli zemědělci vyjet s technikou, řekl ředitel pardubické agrární komory Josef Štěpanovský.

„Žně tak byly v pardubickém okrese prakticky dokončené až v druhé polovině srpna. Sklizeň se dá považovat v dlouhodobém horizontu za průměrnou a co se týká kvality, spíše za podprůměrnou,“ uvedl Štěpanovský.

Výnosy řepky jsou podle něj na Pardubicku nižší než loni. „Deštivé počasí však přálo plodinám, které slouží k výrobě objemných krmiv pro živočišnou výrobu. Chovatelé hospodářských zvířat se proto nemusí potýkat s nedostatkem objemného krmiva, jako před dvěma lety,“ dodal Štěpanovský.

adp/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte