Na pěti koupalištích v Libereckém kraji mají horší kvalitu vody

18.6.2020
Redakce

„Na víkend to vypadá špatně, ale pak by už mělo být jen sluníčko. Těšíme se, pokud to tak skutečně bude,“ řekl dnes Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero. Firma provozuje na Máchově jezeře u Doks na Českolipsku dvě z pěti pláží a lodní dopravu, vstupné na pláže začala vybírat minulý víkend. „Pěkná byla hlavně sobota, pláže byly více než z poloviny zaplněné,“ dodal Reichert. Teplota vody v jezeře je pro koupání příjemná, dnes ráno měla skoro 22 stupňů Celsia.

Máchovo jezero patří mezi koupaliště se zhoršenou kvalitou vody, důvodem jsou sinice. Kvůli nim koupání v jezeře nepovažují hygienici za vhodné pro vnímavé jedince, kam patří těhotné ženy, děti či alergici. Kvalita vody v Máchově jezeře je na třetím stupni pětibodové stupnice.

Darujte knihu. Liberecká knihovna žádá o pomoc čtenáře

Ještě o stupeň horší hodnocení má přírodní koupaliště v Chrastavě u Liberce, což značí nevhodné ke koupání. V jeho případě jde o dlouhodobý problém kvůli kolísavé kvalitě přítoku. Koupaliště je napájeno z Vítkovského potoka a na stupni čtyři je na základě špatných výsledků rozborů z předchozích let, které berou hygienici také v potaz.

Mírně zhoršenou kvalitu mají tři přírodní nádrže v kraji. Na stupni dva jsou kvůli snížené průhlednosti rybník Bažantník u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji, koupaliště v Zákupech a v Nedamově u Dubé na Českolipsku.

vera/čtkNepřehlédněte