Na pláži našel muž „mimozemšťana“: tajemné stvoření se ukázalo být zvláštním mořským živočichem!

23.11.2022
Doris Drienová

Muž z Edinburghu si vyšel na procházku po pláži, když najednou v písku zahlédl podivnou věc. Usoudil, že to musí být buďto „mimozemšťan“ nebo „cosi z hodně vzdálených hlubin moře“. Jeho tip nebyl tak daleko od pravdy – ukázalo se, že tajemný „mimozemšťan“ je ve skutečnosti prapodivný mořský tvor!

Máte negativní Rh faktor? Podle jedné teorie můžete být mimozemského původu

 

Třiatřicetiletý Mike Arnott se v pondělí 21. listopadu vydal na procházku zimním Edinburghem. Když se zatoulal na místní, známou pláž Portobello, zahlédl v písku „cosi zeleného“, co moře právě vyplavilo na břeh. Nejdříve si myslel, že je to jen kus dřeva pokrytý mechem, jenže pak si Mike všimnul, že domnělá „věc“ se hýbe, že žije!

Když se na ni podíval trochu blíž, Mikovi proletělo hlavou, že to musí být mimozemšťan. Tak zvláštně ono stvoření totiž vypadalo! Už z dálky upoutalo jeho pozornost, protože mělo zářivě zelenou a zlatou barvu. Jeho „kůže“ byla navíc pokrytá zvláštními štětinami, které vypadaly jako chomáčky barevných chlupů. Když Mike podivného tvora otočil břichem vzhůru, ukázalo se, že jeho tělo má spoustu nožiček, podobně jako u stonožek. Mike uvažoval: co když je tento „mimozemšťan“ nějaké podivné stvoření, které žije v temných hlubinách moře?

Příšera z Loch Ness možná stále žije: lidé vyfotili záhadnou věc! Je to Nessie?

 

Pete Haskell, odborník na volně žijící živočichy ze Scottish Wildlife Trust, nabídl svou pomoc při identifikaci onoho podivného tvora. Ukázalo se, že vyplavený „mimozemšťan“ je zvláštní druh mořského živočicha: afroditka plstnatá, které se přezdívá mořská myš.

Afroditka plstnatá (zdroj: Creative Commons/Sylvia Duckworth/CC-BY-SA/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Mořská myš nebo také mořská housenka ke svým legračním přezdívkám přišla díky svému zvláštnímu chlupatému vzhledu. Chcete si ale tipnout, jak dostala svůj vědecký název afroditka (latinsky aphrodita)?

Také díky vzhledu! Afroditka prý totiž vědcům svým vzhledem opravdu připomínala starodávnou řeckou bohyni krásy a lásky Afrodíté, na jejíž počest afroditku pojmenovali – a to není sarkasmus. Biologové jen při pohledu na toto roztomilé chlupaté stvořeníčko neviděli bohyni celou, nýbrž pouze její božský klín.

Nejteplejší místo na Zemi: teplota zemského povrchu zde vyšplhala na 93,8 stupňů! Jak dostalo svůj zlověstný název?

 

Tento mnohoštětinatec z čeledi afroditkovitých je obvykle 7,5 – 15 centimetrů dlouhý (umí ale vyrůst i na 20 centimetrů) a jeho tělo je pokryté hustými štětinkami, které přípomínají srst a na afroditčiných bocích jsou pestře zbarvené. Některé druhy afroditek navíc mění barvu svých štětinek podle osvětlení – umí vypadat šarlatové, ale na jiném světle září fosforeskující zelenou a modrou barvou.

Afroditka se pohybuje díky maličkým výrůstkům po stranách těla – parapodiím – které jí slouží jako končetiny. A malé rychlé nožičky se jí velmi hodí, protože pro obživu loví malé bezobratlé tvory. Rozmnožování afroditkám usnadňuje fakt, že jsou hermafroditi. Kdybyste afroditku plstnatou chtěli někdy potkat, najdete ji poblíž pobřeží většiny evropských moří, i když umí žít i kilometr pod mořskou hladinou.

Zdroj: Mirror, WikipediaNepřehlédněte