Jedná se o podporu oborů, při jejichž studiu měli žáci nárok na stipendia. Tato praxe se ale neosvědčila.
Podle analýzy se ukázalo, že tento typ finanční podpory pro žáky není motivační, peníze určené na stipendia se proto rozdělí přímo školám.
„Pro využívání peněz z nového programu jsme stanovili jednouchá a transparentní pravidla. Peníze mohou školy, kde mají podporované obory, využít buď na pořízení nezbytného vybavení pro žáky, jako je například pracovní oblečení, obuv, nářadí, druhou možností je materiální motivace žáků např. formou různých soutěží nebo dlouhodobého hodnocení podle předem daných pravidel a třetí možností je zlepšit didaktické vybavení pro výuku vybraných podporovaných oborů,“ připomněl nová pravidla radní pro oblast školství Milan Vácha. Rozhodování o využití prostředků je v kompetenci ředitele školy.
Na seznamu zařazených do programu je aktuálně třicet sedm oborů, které až dosud kraj podporoval formou stipendií pro žáky. „Podle analýzy se stipendia na vývoji zájmu o jednotlivé obory neprojevila tak, jak se předpokládalo, u některých je dokonce patrný pokles. Stipendia se zaváděla už v roce 2009 a od té doby na ně kraj do června letošního roku uvolnil celkem 125 705 700 korun,“ vysvětlil radní Vácha.
Obory, které chce kraj zatím nadále podporovat, vyplývají z poptávky na trhu práce. Některé jsou určené pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, z jiných odejdou žáci s výučním listem a zhruba sedmina jich končí maturitou. Mezi podporovanými obory je tak například klempíř, elektrikář, pekař, řezník, tesař, zedník, ale i praktická sestra, zahradník nebo zemědělec, farmář.


















