• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Na pomoc lidem, které zasáhl tragický požár v Mostě, se vybralo už 750 tisíc

    Na pomoc lidem, které nějakým způsobem zasáhl tragický požár v Mostě, mohou zájemci přispívat na transparentní účet radnice do 14. února. Na kontě je zhruba 750 000 korun, přijde ještě půlmilionový dar od Ústeckého kraje a 100 000 korun od sousedního Litvínova. Úředníci pokračují v kontrolách provozoven. Stavební úřad v Mostě zjistil, že osm jich nemělo povolení k předzahrádce. Chybí i restauraci U Kojota, kde kůli požáru zemřelo v půlce ledna sedm lidí.

    Na bankovní účet na sbírku přispělo mimo jiné i partnerské město Mostu v Nizozemsku částkou 10 000 eur (250 800 korun). Výslednou částku radnice dorovná vlastním příspěvkem, mohla by se pohybovat okolo 1,5 milionu korun. „Sociální odbor připravuje metodiku rozdělení peněz mezi pozůstalé a všechny, kterých se dotkla tragédie. Po polovině února budeme rozhodovat o rozdělení peněz,“ řekl v pátek novinářům primátor Marek Hrvol (ProMOST).

    O pomoc projevily zájem rodiny obětí, ale i zraněných, kteří jsou stále v nemocnici. Zájem je například o příspěvek na nájmy nebo na úhradu psychologické pomoci. Lidé poslali také téměř 1,24 milionu korun na portál znesnáze na pomoc ženě, jejíž rodinní příslušníci při požáru zahynuli a ona sama utrpěla vážné popáleniny. Na tento účet mohou přispívat lidé ještě 70 dní.

    Stavební úřad prověřil po požáru na Mostecku 102 provozoven. V osmi objektech byl zjištěn nesoulad s archivní dokumentací, kterou měl stavební úřad. „Na základě toho byl na místě vydán zákaz užívání předmětného prostoru,“ uvedl Hrvol. Stavební úřad následně zahájí s majiteli řízení o odstranění stavby, ale vlastník má možnost podat si o dodatečné povolení. Vše budou řešit úřady v přestupkovém řízení. Požárem zničenou zahrádku u restaurace U Kojota hasiči zlikvidovali krátce po tragédii.

    Na stavebním úřadě se uskuteční příští týden schůzka s majitelem objektu, v němž restaurace byla. Na té by měl doložit, zda má nějaké povolení ke zničené přístavbě, v archivu úřadu nebylo. „Úředníci se pak budou domlouvat na dalších krocích, například zda bude po opravě restaurace ještě v provozu,“ řekla ČTK mluvčí magistrátu Klára Vydrová.

    Policisté případ vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, vyloučili násilný vstup nebo teroristický čin. Zatím nikoho neobvinili. Podle prvotních informací požár způsobilo převržené mobilní topidlo. Při kontrolách stavebního úřadu byly ve třech provozovnách plynové ohřívače, ale všechny byly mimo provoz, hasiči majitele pouze poučili o podmínkách užívání.

    Na restaurace se zaměřil také mostecký živnostenský odbor, který dosavadních 21 kontrol věnoval dodržování živnostenského zákona, hygienických předpisů a bezpečnosti práce. Zjištěno bylo podle primátora sedm pochybení. Kontroly živnostenského úřadu budou pokračovat.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte