• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na pouti měl napadnout dvě cizinky. Byly opilé, bránil se muž u soudu

  17.6.2024
  Simona Knotková

  Muž obžalovaný z loňského napadení dvou ukrajinských žen na pouti v Plasích na Plzeňsku vinu odmítl.

  Okresní soud v Plzni v pondělí začal řešit incident, v němž podle obžaloby devětačtyřicetiletý majitel pouťových atrakcí Zdeněk Holzknecht nejdříve nadával dvěma ženám z Ukrajiny a pak je i napadl. Jedna z žen skončila se zlomeným nosem a zlomenou čelistí v nemocnici. Státní zástupkyně obžalovala Holzknechta z ublížení na zdraví a výtržnictví, v pondělí obžalobu rozšířila ještě o násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Soud bude pokračovat 4. září.

  Holzknecht odmítl, že by ženy napadl a zranil. Připustil jen, že mezi nimi vznikla hádka a pošťuchování. Kategoricky odmítl použití kopů a hrubé síly vůči ženám, jednoznačně odmítl i rasově motivované jednání kvůli národnosti žen. Za žalované skutky mu hrozí až pětileté vězení.

  Incident se odehrál 13. srpna večer na končící víkendové pouti v Plasích. Holzknecht chtěl podle obžaloby vjet autem do areálu pouti, ženy sedící u bruslařské dráhy mu ale překážely a když neuhnuly a když muž zjistil, že jsou z Ukrajiny, začal jim rasisticky vulgárně nadávat, tvrdí státní zástupkyně. „Následně přišel až k poškozeným a bezdůvodně nejméně třikrát udeřil otevřenou dlaní do obličeje poškozenou,“ stojí v obžalobě. Napadená čtyřiačtyřicetiletá cizinka se bránila a když se jí podařilo Holzknechta odstrčit, nastoupila do jeho auta a chtěla vzít klíčky ze zapalování. Obžalovaný se ji snažil vytáhnout z auta za vlasy. Druhá, čtyřiatřicetiletá žena ho zezadu chytla za oděv a praštila ho rukou do zad a krku. „Na což obviněný reagoval tím, že ji nejméně dvakrát udeřil rukou sevřenou v pěst do obličeje, poškozená upadla na trávník a zůstala bezvládně ležet,“ řekla žalobkyně.

  Holzknecht ale takový popis události odmítl. „Takové věci jsou mi odporné a cizí, nepral jsem se 20 let a ženu bych už vůbec neuhodil,“ reagoval na tvrzení, že ženy bil nebo kopal. Kritický den jel podle svých slov autem s osmimetrovým vlekem složit pouťovou atrakci. Ženy, u kterých byly i dvě děti, seděly na obrubníku bruslařské dráhy, nohy měly natažené do cesty a okolo sebe měly několik lahví od alkoholu. Když kvůli nim nemohl projet, řekl jim, aby mu uhnuly, ženy ale podle něj reagovaly hádkou a křikem. „Asi jsme si jazykově nerozuměli, z jejich strany vznikl verbální konflikt. Zdálo se mi, že jsou v podnapilém stavu. Byla tam slovní výměna, slovní rozepře, začalo nějaké šťouchání. Domnívám se, že hlavní roli tam z jejich strany hrál alkohol,“ vypověděl Holzknecht. Podle jeho obhájce měla mladší žena při následném lékařském vyšetření v nemocnici v krvi 2,4 promile alkoholu.

  Holzknecht popsal, jak starší z žen nasedla do jeho auta a on si myslel, že mu s ním chce odjet. Proto ji za ruku začal tahat ven. U incidentu se objevili další tři až čtyři lidé, jeden z nich vytáhl klíčky z auta a dal mu je, řekl u soudu. Zatímco tahal za ruku starší ženu z auta, ucítil, že na něj zezadu zaútočila mladší žena a udeřila ho do zad a do krku. „Pak jsem se otočil a ona najednou ležela dva metry ode mě, možná byla v bezvědomí. Myslel jsem si, že zakopla a spadla, “ řekl u soudu.

  Cizinky mají podle zmocněnkyně velký strach, obávají se chodit ven, setkávat se s lidmi. Bojí se poutí. Holzknecht řekl, že na pouť do Plas jezdí 30 let, nikdy neměl problémy, i na letošek má místo rezervované.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte