• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Na přemnožené komáry budou nasazeny drony

    10.12.2024

    Obyvatelé z města a obcí v Litovelském Pomoraví získali v boji proti přemnoženým komárům nového pomocníka, jde o postřikovací dron, který bude sloužit k efektivní velkoplošné aplikaci proti tomuto obtížnému hmyzu. Jeho pořízení vyšlo na téměř milion korun, operovat bude se speciálním postřikem především na nezalesněných plochách a loukách. Novinářům to v úterý řekl starosta Litovle Viktor Kohout (SNK Litovel). Speciální dron navazuje na další opatření v boji proti komáří kalamitě v podobě plošného monitoringu či speciálních senzorů umístěných v tůních.

    „Dnes je důležitý den, je to další posun v nekonečném boji proti komárům. Litovelsko je položeno na šesti ramenech řeky Moravy, když se voda rozlije jako při posledních povodních, v lesích vzniká hodně vody, která tam stojí třeba i měsíce. Teplé počasí poté dává ideální podmínky pro líhnutí komárů. Při poslední kalamitě jsme měli až 125 náletů na člověka za minutu, cože je opravdu hodně. Cílem obcí a měst je ochránit své obyvatele, alespoň co to jde. Hranici prevence můžeme posunout úplně na jiný rozměr,“ řekl v úterý starosta Litovle.

    Na hubení komárů nyní využívají samosprávy prostředek Vectobac, který se aplikuje do tůní, kde jsou vylíhlé larvy. „Potřebujeme to však pokrýt i kapacitně, máme na to třeba jen dva dny, abychom tyto věci do rizikových míst aplikovali. Tento dron nám dokáže ušetřit čas a dostane se i do těžko přístupných lokalit,“ uvedl Kohout. Podle starosty Střeně Jiřího Nevimy bude dron využit na nezalesněných plochách a loukách, kde se komáři líhnou, důležitá je podle něj i spolupráce všech obcí. „Komár nezná katastrální hranice a přelétává si volně,“ podotkl starosta.

    Také podle přírodovědců, kteří se do boje proti komáří kalamitě v této oblasti zapojují již několik let, bude dron klíčový pro velkoplošné aplikace. „Dronem budeme moci přímo likvidovat komáry, změní se i práce v terénu. Je to velký skokanský můstek,“ řekl v úterý Jan Brus z olomoucké přírodovědecké fakulty. Dron o váze 50 kilogramů může létat až do výšky 100 metrů, má kapacitu 40 litrů na postřik a průtok 16 litrů za minutu.

    Stroj bude navazovat na předchozí kroky odborníků; olomoučtí přírodovědci například loni instalovali v Litovelském Pomoraví senzory, které zaznamenávají populaci komárů. Čidla umístili ve vybraných tůních lužního lesa mezi Olomoucí a Řimicemi. Využívají také digitální 3D modely území získané plošným leteckým laserovým skenováním a velmi detailní modely jednotlivých líhnišť. Nechybí ani monitoring aktuálního stavu líhnutí a početnosti komárů, pracovníkům měst a obcí v tom pomáhá i speciální mobilní aplikace.

    Litovelské Pomoraví sužuje vysoká aktivita komárů na začátku jara. Chráněná krajinná oblast se totiž rozkládá podél řeky Moravy a místní početné vodní a mokřadní ekosystémy jsou pro líhnutí komárů ideálním místem. Riziko přemnožení komárů podle odborníků v posledních letech navíc zvyšuje klimatická změna.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte
    13.1.2025
    Olomoucký kraj

    Přerov hledá nové dárce krve