• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na protestní jízdu z Kutné Hory do Kolína se vypravilo 162 zemědělských strojů

  22.2.2024
  Doris Drienová

  Na protestní jízdu zemědělců proti agrární politice Evropské unie se ve čtvrtek ráno podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové vydalo 162 traktorů a dalších strojů. První stroje z přibližně tříkilometrové kolony přijely do Kolína před 8:30, ve městě byly zhruba půl hodiny.

  Na velkém kruhovém objezdu u nádraží, což je kolínský dopravní uzel, sledovala u každého z výjezdů policejní hlídka. Traktory intenzivně troubily, na některých byly transparenty. K vytváření kolon zde v dopravní špičce dochází běžně, obdobná situace byla i při protestu. Zásadní dopravní problémy na místě nevznikly. Protestu přihlíželo a podporovalo jej asi 20 lidí, zjistila zpravodajka na místě.

  Protestní jízdy se konají po celém Česku, na hranicích se Slovenskem, Polskem a Německem a také v ulicích a okolí velkých měst. Hlavní protest je plánovaný od 10:00 do 12:00. Vyrazit by podle Agrární komory ČR mělo více než 2000 zemědělských strojů, ve Středočeském kraji zhruba 320.

  Stroje vyjely po 07:30 od areálu společnosti Obila v kutnohorském Karlově. Jejich rychlost při přesunech je přibližně třicetikilometrová. „Jsme si vědomi toho, že dopravu budeme značně zdržovat, ale už jsme zoufalí a potřebujeme se nějak ozvat, protože to, co na nás jde z Evropy, nám život hodně ztěžuje,“ řekl předseda kolínské agrární komory a místopředseda Zemědělské akciové společnosti (ZAS) Bečváry Vojtěch Kšírl. Na traktorech jsou transparenty s hesly jako: „Živíme tuto zemi!“, „Stop Green Deal!“ nebo „Stop byrokracii, selský rozum zpět!“.

  Z Kutné Hory se stroje vybavené transparenty a vlajkami společně přesunuly po silnici I/38 do Kolína, kde se na kruhovém objezdu rozdělily do různých směrů. „Kutnohorští pojedou na Kačinu, část kolínských na Křečhoř, ale i do jiných směrů,“ řekl Kšírl. Do Kolína zamířilo od Poděbrad také kolem 30 strojů z Nymburska.

  Středočeská policie upozornila na možné dopravní komplikace v Kolíně na webu. Doporučovala využít v čase od 8:00 do 9:00 alternativní způsob dopravy.

  Zemědělcům vadí zejména dovozy z třetích zemí, kvůli kterým výrazně propadly ceny komodit. „Chápu, že na Ukrajině je velký problém, ale z pomáhajícího se nemůže stát ten, kdo sám potřebuje pomoci,“ míní Kšírl. Protesty upozorňují také na byrokratickou zátěž a dopady Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu).

  Například ZAS Bečváry letos podle Kšírla čeká výrazný propad tržeb, a to o vyšší desítky procent. „Loni touto dobou ještě dobíhaly smlouvy z roku 2022 s cenou potravinářské pšenice kolem 7000 korun, nyní je to mezi 4000 a 5000 korunami, ale většina nákladů je pořád nahoře,“ řekl Kšírl. Hospodářský výsledek loňského roku před zdaněním předpokládá ZAS Bečváry kolem deseti milionů korun, pro letošní rok ho odhaduje na pár set tisíc korun. Pšenici ozimou pěstuje společnost zhruba na 1300 hektarech, je to kolem třetiny všech ploch. Ztrátu na krmném ječmenu očekává kolem 1,7 milionu korun. „Zatím přežijeme, ale co bude dál, nevím. A spousta podniků je na tom špatně už teď, protože nemají prodanou loňskou sklizeň, my naštěstí prodáno máme,“ řekl Kšírl.

  Ve Středočeském kraji se ke čtvrtečním protestním jízdám na podporu akcí na hranicích připojují zemědělci ve všech okresech. Například na Benešovsku, kde se do akce zapojí přes 40 strojů, chystají okružní jízdy kolem Benešova, Vlašimi a Votic. Na hranice míří někteří zemědělci z Mladoboleslavska. Několik nákladních souprav se připojí k protestujícím z Libereckého kraje, společně dojedou na trojmezí Česko, Polsko, Německo, řekla už dříve ředitelka středočeské agrární komory Petra Novotná.

  Akci pořádají Agrární komora a Zemědělský svaz. Část českých zemědělců demonstrovala už v pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze, protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali pražskou magistrálu a v centru hlavního města na chvíli omezili provoz tramvají. Od tohoto protestu se nicméně hlavní zemědělské organizace distancovaly.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte