Plzeň chce dát pamětní desku na rodný dům slavného rodáka, herce Miroslava Horníčka v Karlově ulici. Rozhodli o tom radní města. V únoru uplyne 20 let od hercova úmrtí.
Po schválení záměru radou města se teď může začít pracovat na konkrétním návrhu desky. Pro realizaci město oslovilo klatovského umělce Václava Fialu, který vytváří své sochařské práce od roku 1992. Jeho pomníky, památníky, sochy či pamětní desky jsou rozmístěné v řadě měst v kraji, v Česku i zahraničí. Zúčastnil se mezinárodních sochařských sympozií, tvořil na rezidenčních pobytech v Severní Karolině a v New Hampshire, dvakrát získal hlavní cenu na největší sochařské výstavě Sculpture by the Sea v Sydney. Pracuje s kamenem, dřevem a železem. V Plzni jím navržená a vytvořená pamětní deska na budově konzervatoře v Kopeckého sadech připomíná další místní významnou rodačku, klavíristku a cembalistku Zuzanu Růžičkovou.
Pamětní deska pro Horníčka by měla být vyrobena z granitu či mramoru, odhalení desky se plánuje v únoru 2023. Její konkrétní podobu s Horníčkovým portrétem a s návrhy na její realizaci projedná nově ustanovený městský odborný kurátorský tým pro umisťování výtvarných děl ve veřejném prostoru a následně bude předložen vedení města.
Horníček (1918 až 2003) maturoval na plzeňské reálce na Mikulášském náměstí, v roce 1937 pracoval krátce jako pomocná technická síla ve Škodovce a poté se stal úředníkem v městské nemocnici. První Horníčkovo profesionální umělecké angažmá bylo také v Plzni. Ve válečných letech 1941 až 1945 byl zaměstnán jako herec a režisér v Městském divadle v Plzni. Po válce odešel do Prahy. V Plzni Horníčka připomíná vnitroblokový parčík s jeho bustou u úřadu centrálního městského obvodu.
Zdroj :ČTK