• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na Šestce se radují z osvětlených dětských hřišť

  26.8.2022
  Renata Říhová

  Městská společnost Technologie hlavního města Prahy spravuje veřejné osvětlení v metropoli od roku 2018. Kromě jeho běžné údržby, odstraňování poruch a výstavby nových stožárů v rámci investičních projektů provádí také plánovanou obnovu, během které vymění ročně až tisíce stožárů a svítidel za nové. Prostor přitom dostávají i městské části se svými podněty, například na změnu intenzity osvětlení nebo umístění nového stožáru. V Praze 6 se díky tomu radují z přisvícení dětských hřišť.

  V Praze nachází přes 136 tisíc stožárů veřejného osvětlení, které společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) obstarává. I ty však mají svou životnost. Společnost proto ročně obnoví a modernizuje až tisíce z nich. „Obnova probíhá průběžně, přičemž řeší hned dvě věci – vyšší bezpečnost díky kvalitnějšímu přísvitu a zároveň stále aktuálnější úsporu energií, neboť jde o LED světla, která se regulují podle času, pohybu chodců nebo průjezdu vozidel. Určitě bych zmínil obnovu na železničním mostě u Výtoně, v podchodech u metra Vltavská a Háje nebo na Libeňském mostě, kde právě intenzita provozu ovlivňuje intenzitu osvětlení. A letos chceme stihnout ještě 8 tisíce svítidel a jeden tisíc stožárů, “ řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09).

  Lokalitu, kde k výměně osvětlení dojde, určuje THMP podle aktuálního technického stavu zařízení, jeho stáří nebo za účelem koordinace s jiným subjektem, který v dané lokalitě stavební činnost provádí. S podněty přichází i městské části. „Například Praha 6 nás oslovila s žádostí, že by ráda přisvětlila dvě dětská hřiště – v parku Puškinovo náměstí a u Břevnovského kláštera. Vyhověli jsme a současně jsme přistoupili k obnově osvětlení v celém parku,“ uvedl předseda představenstva THMP Tomáš Jílek s tím, že výměna všech stožárů a svítidel v celé lokalitě je běžnou praxí.

  V parku Puškinovo náměstí svítily stožáry veřejného osvětlení pouze na okolní chodník. Po jejich obnově došlo k osazení stožárů svítidly navíc a ty osvětlují i dětské hřiště. Svítidla jsou zároveň regulovaná. Do 20 hodin je intenzita osvětlení sto procentní, poté klesá a nad ránem se opět zvyšuje. „Do budoucna plánujeme na tyto svítidla umístit chytré komunikátory, díky kterým je budeme schopni řídit na dálku. Během letošního roku na jeden ze stožárů navíc umístíme dvoustranné hodiny, aby rodiče věděli, kdy mají jít s dětmi domů,“ doplnil Tomáš Jílek.

  Při obnově veřejného osvětlení vyměňuje THMP stará sodíková svítidla za úspornější s LED technologií. V uplynulém roce 2021 dokončila obnovu u 725 stožárů a 792 svítidel veřejného osvětlení napříč celou naší metropolí. Kompletní výměnu plánuje uskutečnit v rozmezí následujících 10–13 let.

  Zdroj: TZ THMP


  Témata:

  Nepřehlédněte