• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na sjezdovkách je to nepostradatelná věc. Na to nesmíte zapomenout!

  19.2.2024
  Redakce
  Komerční sdělení

  Užíváme si krásných zimních měsíců. Mnohé z vás počasí láká vyrazit na lyže. V Česku máme hodně příležitostí, kam se vydat na sjezdovky. Můžete si vybrat dle vašeho vkusu, jelikož jsme jako země obklopeni horami. Komu jsou sjezdovky v Česku malé a krátké, může si zvolit z pestré nabídky zimních lyžařských středisek v zahraničí. Ať tak či onak, důležitou součástí je správná výbava. Nejde jen o nutnost, ale také o bezpečnost. Lyžování je nádherný sport a zážitky z jízdy je možné si ještě vylepšit patřičným vybavením. Jsou mezi vámi jistě i milovníci běžkaření a ti by měli být také velmi dobře vybaveni.

  Sjezdové lyže

  Jste milovníci sjezdového lyžování? Potom se neobejdete bez kvalitních sjezdových lyží. Výběr lyží se odvíjí od vašich lyžařských dovedností i vašeho stylu jízdy. Kromě toho je potřeba vybírat lyže podle vaší výšky a hmotnosti. K tomu je potřeba zvolit adekvátní délku i šířku lyží a také vhodný tvar lyže. Podívejte se například na: https://sportano.cz/lyzovani/lyze/lyze-fischer. Pro začátečníky či méně zdatné lyžaře jsou vhodné slalomky, které jsou určené pro upravené sjedovky. Allround nebo allmountain lyže se hodí pro jízdu na méně upravených površích. Freeride lyže jsou určené pro jízdu v neupraveném terénu. Po freestyle lyžích sáhněte, pokud se chcete vydat do snowparku. Délka lyží závisí na Vašich dovednostech a stylu jízdy. Pro začátečníky se hodí kratší lyže, cce 10-15 cm méně, než je výška postavy. All mountain a freeride jsou delší. Šířka lyže 73 mm je vhodná na upravené sjezdovky, do 80 mm je vhodně zvolená na sjezdovku i mimo sjezdovku a od 85 mm můžete jet mimo sjezdovku i na prašanu. Podle tvrdosti lyže se pozná, jak moc se dá lyže prohnout. Pro začátečníky jsou vhodné měkčí lyže, pro zkušené se více hodí tvrdší lyže.

  Lyžařské oblečení

  Důležitou součástí lyžařské výstroje je lyžařské oblečení. Na sjezdovkách v zimě Vás může překvapit proměnlivé počasí. Někdy svítí slunce, jindy sněží nebo je velmi chladno. Je pravděpodobné, že se dostanete do těsného kontaktu se sněhem. Proto je potřeba vybavit se oblečením s potřebnými vlastnostmi. Oblečení by mělo být dostatečně odolné proti vodě i proti větru, a především by mělo být pohodlné, jelikož v něm budete sportovat. Na pohodlnost je potřeba dbát při výběru lyžařského oděvu pro děti. Jaké oblečení je určené pro sjezdové lyžování? Podívejte se například na: https://sportano.sk/oblecenie-na-zimne-sporty/lyziarske-oblecenie. V poslední době se doporučuje dámské, pánské i dětské termoprádlo tričko a kalhoty. Výhodou tohoto materiálu je jeho prodyšnost, tím pádem je umožněná volná cirkulace vzduchu a také přebytečná vlhkost se odvádí do venkovního prostředí. Dalším plusem je termoregulace. Udrží se správná tělesná teplota při fyzické aktivitě. To oceníte především při chladném, větrném i vlhkém počasí. Vnější vrstvu můžou tvořit lyžařské kalhoty a lyžařské bundy nebo kombinézy. Všechny kusy oblečení by měly být prodyšné, voděodolné a odolné proti větru. Také je dobré nezapomínat na barevnost, v mlze nebo při hustém sněžení oceníte výrazné nebo reflexní barvy. Důležitou součástí jsou samozřejmě pořádné rukavice a také pohodlné ponožky. V rámci bezpečnosti doplňte svou lyžařskou výstroj přilbou.

  Běžecké lyže

  Do zimních sportů patří běh na lyžích. Pokud patříte mezi nadšené běžkaře a máte rádi bílou stopu, pak se Vám hodí běžecké lyže. Běh na lyžích je krásný zimní sport, při kterém využijete běžecké lyže, a ještě si můžete vychutnat krásy horské přírody. Při výběru běžeckých lyží je potřeba dbát na délku a šířku lyže, na adhezi (přilnavost), hmotnost lyže, správně zvolené jádro a konstrukci lyže. Podrobnosti naleznete na adrese: https://sportano.sk/beh-na-lyziach/bezecke-lyze. Běžecké lyže jsou pánské, dámské a dětské. Také je dobré nezapomenout na styl jízdy. Rozeznáváme běžky na klasiku, běžky na bruslení, běžky kombi a backcountry běžky.

  Doufáme, že si užijete bílou zimu a vydáte se na sjezdovky nebo po bílé stopě.  Nepřehlédněte