Na Slapech začíná sezona. I pro záchranáře

20.6.2018
Martin Solar

Záchranáři mají k dispozici zásahový člun o výkonu 300 koní, který je schopen pokrýt akční rádius od začátku přehrady až po most na Cholíně, řekl jejich mluvčí Daniel Vičan. „Samozřejmě jsme schopni operovat i dále, například v Županovicích, ale tam už je dojezdový čas srovnatelný s výjezdem hasičů,“ uvedl Vičan. Člun má sonar pro vyhledávání předmětů pod vodou a radar pro lepší jízdu v noci. Kromě toho mohou záchranáři použít i záložní člun a vodní skútr pro krátké dojezdy, například na pláže Nové Živohošti. „Na skútru jsme schopni také hlídat plavce v plavební dráze lodí,“ dodal mluvčí.

Posádka záchranářů na lodi se většinou skládá z velitele, řidiče a záchranáře. Má s sebou zdravotnický batoh pro poskytnutí první pomoci a defibrilátor. Výjezdovou skupinu řídí operační středisko hasičů a záchranné služby, dále poskytuje součinnost poříčnímu oddělení policie.

Záchranáře podle Vičana i letos trápí stoupající počet lodí a neukázněnost vůdců plavidel. V plavební dráze lodí se navíc často objevují špatně viditelní plavci. Ze stanoviště kapitána lodi přitom plavcova hlava prakticky není vidět.

„Nedoporučujeme plavání přes přehradu a křížení plavební dráhy lodí v rámci bezpečnosti na vodní ploše jak pro návštěvníky, tak pro posádky plavidel. Když už budete muset plavat přes přehradu, zajistěte si třeba doprovod na loďce nebo plaveckou bóji,“ řekl mluvčí. Připomněl, že prostor určený plavcům je do 50 metrů od břehu.

Vodní záchranáři spadající pod Český červený kříž se na Slapech zaměřují na technické a záchranné akce ve vodě. Jde o dobrovolnou činnost, kterou její členové dělají ve volném čase.

Zdroj: čtk

Koupání bez obav. Kvalita vody ve středočeských koupalištích je velmi dobráNepřehlédněte