• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Na smíchovské náplavce je výstava fotografií věnovaných železničnímu mostu

    9.11.2024

    V prostoru Kobky 17 na pražské smíchovské náplavce můžete navštívit výstavu fotografií Karla Cudlína s názvem 1 2 3 – 123 let s železničním mostem. Expozicí reaguje Galerie hl. m. Prahy (GHMP) na diskuse, které se vedou o budoucnosti tohoto technického díla. Přístupná je do neděle 24. listopadu.

    Budoucnost železničního mostu na Výtoni, který v současné podobě slouží od roku 1901, se řeší už řadu měsíců. V architektonické soutěži, kterou vyhlásila Správa železnic (SŽ), uspěl návrh nahrazující nynější vrchní část mostu novou konstrukcí. Proti se postavily občanské spolky, Národní památkový ústav nebo Centrum světového dědictví UNESCO.

    Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) loni v prosinci řekl, že SŽ bude pokračovat v přípravě nového železničního mostu na Výtoni, který by v ideálním případě mohl být hotov v polovině roku 2028. Stávající památkově chráněnou konstrukci chce přesunout jako lávku pro pěší na jiné místo v Praze, zřejmě do Modřan. Stát bude také jednat s organizací UNESCO.

    Vystavený soubor fotografií Karla Cudlína vznikl pro Revolver Revue, která iniciovala akci na podporu petice Nebourat volající po záchraně mostu.

    „Případ železničního mostu zatím ukazuje, jak to vypadá, když z odpovědných míst v drtivé většině znějí plané a mlžné řeči namísto toho, aby se konalo. A skvělá stavba, skvěle spjatá se svou lokací (a tedy bez podstatných ztrát nepřemístitelná), mezitím dál a dál nesmyslně chátrá. Jako by většina lidí na odpovědných místech vskrytu toužebně vyhlížela okamžik, kdy památka bude konečně natolik oslabená, že se slavnostně zbourá,“ uvedla Terezie Pokorná, šéfredaktorka Revolver Revue.

    Ve vzájemném dialogu představuje výstava 1 2 3 – 123 let s železničním mostem v komunitním prostoru Kobky 17 na smíchovské náplavce soubor archivních snímků ze sbírek Archivu hlavního města Prahy dokumentujících železniční most od doby stavby jeho oblouků po několik následujících dekád očima dobových, často anonymních fotografů, a soubor fotografií Karla Cudlína.

    Kromě fotografií představí GHMP i jinak nevystavená výtvarná díla z poválečné doby od Josefa Kiliana, Jiřího Chadimy, Dominika Formana a Bedřicha Horálka, která má instituce ve svých sbírkách a jejichž hlavním aktérem je právě železniční most.

    Karel Cudlín se řadí k předním českým fotografům, proslavil se především dokumentací politického dění a sociální fotografií. Autor je absolventem katedry fotografie na FAMU a několikrát zvítězil v soutěži Czech Press Photo. Do širšího povědomí vešel hlavně cykly, ve kterých zaznamenal sovětské vojáky opouštějící Československo nebo životy romských komunit.

    Zdroj: ČTK

    1 2 3 – 123 let s železničním mostem

    Komunitní kobka 17, Smíchovská náplavka, Praha 5
    Otevřeno denně od 14 do 19 hodin, o víkendech od 15 do 19 hodin.
    Vstup zdarma



    Nepřehlédněte