Na Šumavě je v provozu většina lyžařských areálů, na své si přijdou i běžkaři

22.1.2022
Andrea Jančová

Sněžení a ochlazení zlepšilo v Plzeňském kraji podmínky pro zimní sporty. Na Šumavě jsou v provozu všechny větší lyžařské areály, upravují se i běžecké stopy v okolí Železné Rudy a Modravy. Na běžky lze vyrazit i v Českém lese.

V Železné Rudě jsou podle tamního infocentra v provozu areály Ski&Bike na Špičáku, Nad Nádražím – Belveder, Samoty, Alpalouka, Weissova louka i Goldhof. Jezdí také lanovka na Pancíř. Mimo provoz jsou jen menší vleky na Debrníku či Hořec. Mimo Železnou Rudu lze v kraji lyžovat i na sjezdovce v Nýrsku a v areálu v Kašperských Horách.

Největší lyžařské středisko kraje Ski & Bike Špičák má nyní na sjezdovkách 50 až 70 centimetrů technického sněhu v kombinaci s přírodním sněhem. Mimo sjezdovky leží až 30 centimetrů přírodního sněhu. „Po prozatímním rekordním víkendu této sezony, kdy u nás v sobotu 15. ledna lyžovalo 2200 lidí a v neděli 16. ledna 1500 lidí, je návštěvnost i v tomto pracovním týdnu velmi dobrá. Denně tady lyžuje v průměru 900 lidí, máme tu mimo jiné hodně školních kurzů. Prozatímní lednová čísla jsou tak obdobná jako v předcovidových sezonách,“ řekl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

V sobotu a v neděli se na spodním úseku sjezdovky číslo 3 Slalomové konají krajské závody ve slalomu a v obřím slalomu. Do jejich ukončení bude tak pro veřejnost tato část uzavřena. Horní úsek sjezdovky a dalších deset tratí jsou lyžařům k dispozici. Počasí a přijatelné množství sněhu také umožní, aby areál začal budovat snowpark na sjezdovce číslo 6 – Lubák. „Ještě svah Lubáku dosněžujeme a příští týden se na něm začnou objevovat první jednodušší překážky. Postupně začnou přibývat ty větší a složitější,“ dodal Kasík.

Běžkaři si užijí dobré podmínky v upravených stopách v oblasti Železné Rudy. Podle městského informačního centra leží v oblasti podle polohy až kolem 20 centimetrů sněhu, za noc připadlo pět centimetrů. Dnes se upravují trati na Gerlově Huti, na Belvederu, Můstecký okruh, okruh Pošťák a Polomský okruh. V pátek bude rolba pokračovat na Hojsovu Stráž a Špičácké sedlo. Také v okolí Modravy leží až 21 centimetrů sněhu, ve vyšších polohách je ho i víc.

Zdroj :vz/ČTKNepřehlédněte