Vysoký počet zahraničních pracovníků, nelegální ubytovny a praktiky některých agentur práce zhoršují pocit bezpečí obyvatel Tachovska. Okres má v ČR nejvyšší podíl cizinců k počtu obyvatel a nejvíc průmyslových zón, montoven a ubytoven v kraji. Obcím chybí evidence počtu cizinců, možnost kontroly nelegálních ubytoven, roste doprava a tlak na zdravotní péči, školství i bydlení. Shodli se na tom starostové Tachova, Plané, Boru a Přimdy se zástupci hejtmanství, policií, hygieny a hasičů. Hejtman Kamal Farhan (ANO), který setkání inicioval, slíbil, že kraj vyvine maximální tlak na řešení.
„Tachovsko má nejvyšší počet cizinců na počet obyvatel v ČR. Žije tam 42 000 obyvatel, z toho 10 200 cizinců. Denně se tam pohybuje přes 20 000 zahraničních pracovníků, většinou zaměstnaných v průmyslových zónách. Policie tam dlouhodobě registruje nedostatek policistů, tabulkově jich v okrese chybí 23,“ uvedla mluvčí kraje Helena Frintová.
„Jsme teď v první fázi, musíme důsledně vymáhat pravidla, posílit kontroly a koordinovat klíčové aktéry,“ řekl Farhan. Podle něj teď musí všechny složky státní správy, policie a obce „táhnout za jeden provaz“.
Starosta Tachova Petr Vrána (Volím Tachov) vítá každou aktivitu, která přinese konkrétní opatření. „Ať zvýšený počet policistů v problémových lokalitách nebo finanční podporu obcím na projekty k posílení bezpečnosti,“ řekl. Tachov dlouho usiloval o koordinaci všech bezpečnostních složek a kvituje snahu o vyšší zapojení státu do řešení problémů. „Protože bez systémových a legislativních opatření nebude možné situaci uspokojivě řešit,“ uvedl. Dodal, že snížený pocit bezpečí občanů řeší každodenně.
Starosta Boru u Tachova Rudolf Kodalík (Občané Borska) uvedl, že pětitisícové město nejvíce trápí doprava a rostoucí počty lidí, které je potřeba někde ubytovat. „Průmyslové zóny se u nás stále rozšiřují a zčásti je to už neúnosné,“ dodal.
Podle všech starostů je nutné řešit nelegální ubytovny, tedy byty se špatnými hygienickými podmínkami přeplněné cizinci a černými pronájmy. „Některé agentury práce navíc obcházejí pravidla, neplatí daně, nevyplácí mzdy a vykořisťují pracovníky. Část z nich je vlastněna zahraničními subjekty, což ztěžuje kontrolu a postihy,“ řekla mluvčí.
Podle Farhana jsou v regionu firmy, které se chovají odpovědně, pečují o své zaměstnance a spolupracují s obcemi. „Ale jsou tu i takové, které přivádějí do regionu velké počty pracovníků a dál už situaci neřeší anebo spolupracují s nespolehlivými agenturami,“ řekl. Náklady pak nesou obce i kraj a také v této věci musí být přístup nekompromisní.
Hygienikům podle jejich krajského ředitele Michala Bartoše legislativa nedovoluje kontrolovat soukromé domy a byty, což potvrdil i ředitel krajských hasičů František Pavlas. Podle něj by měly stavební úřady vyžadovat, aby byly objekty užívány jen k účelu, k němuž byly povoleny.
„Snažíme se Tachovu pomoci i krajskými silami a budeme v tom pokračovat. Loni jsme kontrolovali řadu ubytovacích zařízení a čtyři velké zaměstnavatele. Na Tachovsku jme posílili mobilní týmy pro kontroly ubytoven i nočních klubů,“ řekl ředitel krajské policie Petr Macháček. Nyní tam pomáhá i mobilní jednotka cizinecké policie. Slíbil starostům, že s hygieniky i jinými orgány státní správy navrhnou další aktivity, které povedou ke zvýšení pocitu bezpečí občanů Tachovska.
Zdroj: ČTK