• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na týrání dětí upozornilo bubnování

  18.11.2022
  Simona Knotková

  Hlasitým bubnováním v pondělí dopoledne lidé upozorňovali na násilí na dětech a důležitost včasné prevence. Do akce Bubnovačka, která se koná u příležitosti sobotního dne prevence týrání a zneužívání dětí, se zapojilo téměř 600 škol a jiných institucí v Česku a na Slovensku.

  Akci v ČR zaštiťuje Centrum Locika. Podle jeho ředitelky Petry Wünschové v Česku pomoc týraným dětem nepřichází včas. „Za posledních sedm let bylo jen podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí v ČR utýráno celkem 39 dětí a dalších 700 mělo trvalé následky. Celkem 304 dívek otěhotnělo v důsledku znásilnění a 12 500 dětí potřebovalo psychologickou péči. To jsou alarmující čísla, která ukazují, jak moc je třeba o tomto tématu mluvit,“ dodala Wünschová. Centrum Locika vzniklo v roce 2015. Soustřeďuje se na pomoc dětským obětem domácího násilí a jejich rodinám. Ročně takto pomůže 200 lidem.

  Do Bubnovačky se zapojila mimo jiné Základní škola U Roháčových kasáren v Praze, kde se akce konala poprvé. Bubnování ve škole spojili s třídnickými hodinami, na kterých se žáci s tématem domácího násilí blíže seznámili. Kromě toho žáci vyššího stupně o tématu diskutují v předmětu výchova k občanství. Školní psycholožka Zlata Heřmanská na základě českých statistik odhadla, že by ve škole s přibližně 610 žáky mohlo být 45 až 90 týraných dětí. Za svou praxi se už s několika případy setkala. Myslí si však, že se o většině týraných dětí učitelé ani ona nedozví.

  V rámci akce se letos konala i soutěž o vystoupení hudebníka Radka Bangy. Ten od roku 2011 prostřednictvím svého programu prevence rizikového chování studenty motivuje k zdravému životnímu stylu. Vítězem soutěže se stala ZŠ a ZUŠ Líbeznice.

  Za vznikem Bubnovačky v roce 2014 stála slovenská organizace Centrum Sluníčko. Na Slovensku se jí od té doby zúčastnilo více než 55.000 lidí. V ČR akce odstartovala loni. Organizátoři by si přáli, aby se do Bubnovačky v příštích ročnících zapojovaly například i úřady a široká veřejnost. Jejich cílem je, aby byl hlas týraných dětí, jenž je symbolizován bubnováním, co nejhlasitější.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte