• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na vlastní kůži jsem zakusil praktiky justiční mafie, říká podnikatel Buráň

  9.7.2024
  Redakce

  Pavel Buráň je úspěšným moravským podnikatelem. Přestože vlastnil jednu z největších hazardních společností v zemi, podnikání v této oblasti pověsil na hřebík. Místo výherních automatů dnes prodává auta. A daří se mu. Za několik málo let vytáhl své firmy mezi největší prodejce aut na Moravě. Jenže radost mu kazí, jak sám říká, justiční mafie. Nejenže soudy nakonec zprostily viny jeho bývalého společníka, který ho měl nechat unést, ale dokonce se měl údajně stát obětí účelové kriminalizace v režii olomoucké justice.

  V posledních měsících jste tedy začal velmi hlasitě kritizovat českou justici. Proč?

  Protože náš stát není bohužel schopen ochránit své občany. Na vlastní kůži jsem zakusil praktiky justiční mafie. Špičky naší justice jsou prolezlé korupcí a falešnou kolegialitou. Dokonce se jich bojí i politici. V naší zemí je totiž možné ohýbat zákony nebo si dokonce objednat i trestní stíhání. Tito lidé si právo vykládají tak, jak se jim hodí. Jsme ve vleku lidí, kteří jsou neodvolatelní a nepostižitelní, čehož ohromně zneužívají. Zneužívají své pravomoci a páchají trestné činy. Nikdy bych si to nemyslel, ale všechno jsem schopen doložit. Bohužel problém je v tom, že se takto chovají lidé, kteří sami mají odhalovat pachatele trestných činů. Takže vlastně vyšetřují sami sebe… Znáte to přísloví, zloděj honí zloděje? Tak to se přesně hodí na olomouckou justici.

  Narážíte tím na váš únos a následující soudní martyrium?

  Ano, můj bývalý společník Jaroslav Novotný a jeho žena mě nechali mafiánským způsobem unést a surovým způsobem, například pod pohrůžkou smrti mých dětí, mě donutili podepsat listiny, jež mě prakticky měly připravit o majetek. Bavíme se o stovkách milionů, které jsem jim měl jen tak odevzdat. Tahle kauza však olomouckou justici nezajímá. Naopak udělají všechno proto, aby několikrát trestaný a odsouzený Novotný byl svobodný, přestože důkazu na jeho odsouzení je více než dost.

  U soudu jste ale s prokázáním únosu neuspěl a soudy pravomocně zprostily Jaroslava Novotného viny…

  Neuspěl jsem pouze u Vrchního soudu v Olomouci, který nevyslechl jediného svědka, v rozporu se zákonem nepřipustil mé podrobné vysvětlení údajných rozporů. Byla to fraška. Nicméně předtím dvakrát Krajský soud ve Zlíně uznal Novotné vinnými. Kapituloval až napotřetí, když to dostal nařízené z Olomouce. Přesto do rozsudku soudce podrobně popsal, že mě Novotní nechali unést, proč a jak to udělali. Paradoxní je, že zlínský nalézací soud, jež prováděl důkazy, vyslýchal svědky atd., do rozsudku přímo napsal, že s hodnocením Vrchního soudu nesouhlasí. Dnes by olomoucká justice, reprezentovaná těmi soudci JUDr. Vladislavem Šlapákem, Mgr. Vítězslavem Božoněm a JUDr. Ivo Lajdou, na vše ráda zapomněla. A hlavně všichni zbylí jmenovaní dělají maximum pro to, aby se o tomto případu již nemluvilo. Proto jsem stále v hledáčku olomouckého státního zástupce Mgr. Petra Šeredy, Mgr. Ondřeje Frgala, Mgr. Radima Obsta či policistů NCOZ pánů Kristiána, Konvalinky nebo třeba Beni, kteří se podle mě pro změnu snaží o účelovou kriminalizaci mé osoby, je otázkou, zda nejdou dokonce za hranu zákonnosti. To, co tito pánové předvádějí spolu s jejich báječným udavačem Novotným, a ještě lepším univerzálním svědkem Klanicou, je přinejmenším zarážející.

  Nejsou to přece jen silná slova, obzvláště pokud se týkají vašeho trestního stíhání ve věci zneužívání peněz, které odváděly hazardní firmy na dobročinné účely?

  Jak jinak popsat to, že olomoucká justice obdobně jako v jiných kauzách využije služeb nájemného, několikrát trestaného svědka Jiřího Klanici, který jim poskytne křivé svědectví, na jehož základě mi vtrhne zásahovka do domu, kde jsem měl ženu a malé dítě? A když detektivům i státním zástupcům naservíruji na stříbrném podnose to, že mne Klanica nejen křivě obvinil, ale chce také dvacetimilionový úplatek, tak ho – a vlastně i sebe – zachrání tím, že ho den před plánovaným předáním slíbených policejních peněz pro jistotu seberou a obviní ho jen za údajné křivé obvinění policisty Konvalinky a Šeredy, jeden z nich měl Klanicu údajně chtít na útěku zastřelit, a ten druhý ho měl vydírat a nabádat ke křivým výpovědím tak, jak se to policistům a státním zástupcům hodilo nejen v mé kauze. S takovými praktikami se nehodlám smířit. Nejen kvůli sobě, ale kvůli všem, které by mohl potkat stejný osud. To, co předvádí Vrchní státní zastupitelství v Olomouci v čele s Mgr. Šeredou a jim podřízení policisté z NCOZ Olomouc, je samo o sobě trestným činem a já se nepodvolím této aroganci moci. Stydím se za takové lidi, které si vlastně platím z daní, jež tomuto státu odvádím.


  Témata:

  Nepřehlédněte