Na vrch Jitrovník u Šluknova na Děčínsku se po více než 120 letech vrátí rozhledna. Původní rozhlednu dnes připomínají dva kotevní bloky, které kdysi sloužily pro upevnění lana zajišťujícího její stabilitu. Nedaleko vrcholu 510 metrů vysokého kopce se lidé mohou podepisovat a psát vzkazy do zápisníku umístěného v dřevěné skříňce na stromě. Kromě Čechů výškový bod zdolávají často také Němci či Poláci. Nová rozhledna vyjde zhruba na 13 milionů korun, dotace z přeshraničního projektu Interreg pokryje 85 procent nákladů. Informoval o tom vedoucí odboru rozvoje a životního prostřední na městském úřadě Martin Chroust.
„Kotevní bloky na místě ponecháme,“ uvedl Chroust, podle něhož bude u rozhledny dál i zápisník. Původní dřevěnou rozhlednu bude připomínat i dřevěné obložení, které bude kolem nové konstrukce. Jiná bude její výška. Rozhledna z roku 1888 měla 24 metrů, nový cíl pro výletníky bude o sedm metrů vyšší. Ačkoli po kůrovcové kalamitě z kdysi hustě zalesněného kopce stromy v uplynulých letech z větší části zmizely, při navrhování rozhledny se počítalo s jejich návratem. Výhledy do širokého okolí tak mají návštěvníky těšit i za desítky let, až se lesní porost opět obnoví. Chroust slibuje pohledy od Sněžky až po Klínovec.
Původní rozhledna zanikla po vichřici v roce 1903. Nová stavba začne vznikat letos v létě, první návštěvníky přivítá příští rok o letních prázdninách. Konstrukce z pozinkované oceli slibuje životnost nejméně 70 let. Eliptickou konstrukci navrhl architekt Tomáš Beneš.
Výletníci se pod kopec dostanou po žlutě značené turistické trase. K vrcholu vede lesní pěšina. Cestou lze zahlédnout pozůstatky Vogelovy boudy. Restauraci dal postavit v roce 1888 Johann Vogel. Později budova sloužila jako rekreační středisko. V roce 1998 vyhořela a od té doby chátrá.
Zdroj: ČTK