Povodně, které zasáhly Českou republiku týden před krajskými a senátními volbami, mohou mít podle brněnského politologa Romana Chytilka na jejich výsledek v Jihomoravském kraji vliv. Přírodní katastrofa posouvá do popředí osobu hejtmana a mnohem silněji činí z voleb hlasování o jeho kompetentnosti, řekl ve čtvrtek Chytilek, jenž působí na Masarykově univerzitě a v Národním institutu SYRI. Podle vedoucího Katedry politologie Masarykovy univerzity Otty Eibla záleží na tom, jak představitelé státu či vlády podobné krize zvládají, avšak na jižní Moravě neočekává masivní přesun voličů. Za málo pravděpodobné to považuje také politolog z Masarykovy univerzity Michal Pink.
Na volební účast povodně podle Chytilka vliv mít nebudou, neboť jižní Morava byla převážně uchráněna ničivých škod. „Může to ale ovlivnit způsob rozhodování voličů. kteří mají obecně tendenci upřednostňovat novější události než ty starší. Hejtman má v době povodní důležité funkce při krizovém řízení, což z něj automaticky činí viditelnou osobu, aniž by se o to snažil,“ uvedl. Přírodní katastrofa podle něj nemusí automaticky pomáhat. „Spíše proti dalším faktorům posouvá do popředí jeho osobu, nasazení a výkon během krize. Mnohem silněji z voleb činí hlasování o kompetentnosti hejtmana a o tom, zda voliči chtějí, aby pokračoval. Do pozadí se pak dostávají například národní témata,“ dodal.
Podle Eibla záleží na tom, jak vládní představitelé krizi zvládají. „Jižní Morava ale nebyla tolik postižená. Myslím, že by byl citelnější efekt v okamžiku většího ohrožení. Je pravdou, že hejtman dostal mediální pozornost, kterou by před volbami jinak nedostal, a mohlo to s někým pohnout. NIcméně nepředpokládám, že se budou přesouvat nebo mobilizovat výraznější počty,“ sdělil Eibl.
Pink se domnívá, že má obhajující politik výhodu v tom, že to, co dělá, působí jako předvolební kampaň, přitom je to součást jeho práce. Ani on ale výrazný obrat u voličů při rozhodování neočekává. Situace nicméně mohla pomoci lokálním politikům ke zviditelnění se. „Pokud je někdo lídr kandidátky ve středně velkém městě, jenž se zasazuje o zmírnění dopadů povodní, může z toho těžit. Na jižní Moravě jsem to ale až na výjimky nezaznamenal,“ doplnil.
Eibl v této souvislosti připomněl tzv. sousedský efekt, kdy lze předpokládat, že pokud je starosta oblíbený, získal by hlasy i tak. Podle Chytilka je nutné si u starostů uvědomit, že výkon jejich funkce obvykle zahrnuje jen malou část území a voličů. „Vliv na celkový výsledek v krajských volbách tedy očekávám spíš zanedbatelný. V komunálních volbách by to bylo zcela jiné,“ dodal.
S ohledem na povodně několik politiků přerušilo předvolební kampaň. Eibl i Chytilek se shodují v tom, že je to logické, neboť musí primárně řešit přírodní katastrofu. Kandidátům to podle Chytilka nijak neuškodí a naopak se domnívá, že by jim uškodilo, kdyby to neudělali. Eibl dodal, že by také třeba při debatách mohli v důsledku únavy dělat chyby.
Zdroj: ČTK