Na Vysočině se daří včelařství

17.8.2022
Táňa Pikartová

Kraj Vysočina, který se prezentuje svým zemědělským zaměřením, přičemž je tady včelaření tradičním oborem, má velký počet včelařů na svém území poměrně rovnoměrně rozprostřený. Největší množství včelstev je však v teplejší klimatické oblasti Třebíčska.

Kraj Vysočina spolkovou činnost včelařů pravidelně systematicky finančně podporuje z krajského rozpočtu už od roku 2013. Zpravidla jsou finanční prostředky využity na vzdělávání včelařů, ale i na vylepšování aerosolových souprav pro ošetření při léčení varoázy nebo na podporu mládeže v zájmu o včelařství. Známá je soutěž Zlatá včela nebo výroční oslavy včelařství v jednotlivých regionech nebo projekt s názvem Preventivní vyšetření moru včelího plodu, s jehož opakováním počítá Kraj Vysočina i v příštích letech.

„Včelaři u nás se tradičně organizují do včelařských spolků, které pořádají vzdělávací a osvětové akce, ale také provádějí preventivní a léčebné zákroky ve včelstvech.  Ve svém volném čase se členové spolků věnují nejen včelařské praxi, ale také předávání zkušeností a znalostí další generaci. Jimi odváděné práce i vzájemné spolupráce si velmi vážíme,“ adresuje poděkování radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí Pavel Hájek.

„Mezi zajímavosti a tipy na prázdninový výlet s včelařskou tématikou na Vysočině patří Včelí stezka v obci Smrčná u Jihlavy, která je v našem kraji unikátem. Naučná stezka je dlouhá tři a půl kilometru a potkáte na ní sedm zastavení s informačními tabulemi. Dále můžete v Humpolci navštívit včelařský skanzen a v Novém Městě na Moravě funguje včelařské arboretum,“ doplňuje závěrem radní Pavel Hájek.

 Nepřehlédněte