• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na Vysočině si mohou studenti přivydělat ve výrobě, doručováním zásilek i při prodeji občerstvení

  4.6.2023
  Doris Drienová

  Na Vysočině si mohou studenti o prázdninách přivydělat ve firmách, obchodech, při prodeji občerstvení nebo rozvážením poštovních balíků. Pomoci také mohou s menšími pracemi při opravách v areálu památkově chráněného Starého hradu v Želetavě a s čištěním starého strojního vybavení.

  Podle personálních agentur, které oslovila, se místa pro brigádníky obsazují už zjara, v některých výrobních provozech byla podle nabídek zveřejněných na webech koncem května ještě nějaká volná místa.

  „Co se týče letních brigád, je pracovních míst méně, než bylo třeba v loňském roce,“ řekl Michal Brychta z jihlavské pobočky personální agentury Grafton Recruitment. Podle jeho zkušenosti také rok od roku klesá zájem studentů o brigády ve výrobě, víc stojí o místa v administrativě. Některé strojírenské firmy přijímají na léto do provozů i desítky brigádníků, místa v administrativě si podle Brychty většinou obsazují samy.

  Nabídky práce pro brigádníky, které agentura měla v Jihlavě na červenec a srpen, už jsou zaplněná. „Je to potřeba řešit hned na začátku jara,“ uvedl Brychta. Podle jeho zkušenosti se také vyplácí zamluvit si při brigádě místo ve firmě i na příští rok. Podniky při obsazování míst pro brigádníky také často dávají přednost dětem svých zaměstnanců.

  Víc si studenti mohou vydělat ve výrobě, odměna závisí i na tom, jestli jde o směnný provoz. V průměru mohou dostat okolo 200 korun hrubého za hodinu. V obchodních řetězcích a restauracích se podle dostupných dat odměny pohybují od 120 do 150 korun za hodinu.

  Výrobce filtrů pro auta Mann+Hummel v Nové Vsi na Třebíčsku vypsal brigádnická místa jenom pro děti svých zaměstnanců. „Takže máme už obsazeno,“ uvedla za společnost Eliška Lisá.

  Jihlavská firma Bosch Powertrain zaměstnávající 4500 lidí nabídla v letních měsících brigádníkům okolo 90 míst, podobný počet jako před rokem. Na kvalifikované práce, například obsluhu CNC strojů, využívá studenty středních a vysokých škol s technickým zaměřením. „Během letních měsíců nabízíme odbornou praxi/brigády pro vysokoškolské studenty i na různých pozicích v kancelářských oblastech,“ uvedl mluvčí Bosch Group CZ Pavel Roman. Výši mezd pro brigádníky neuvedl.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte