Na Vysočině stoupla kriminalita

1.12.2022
Simona Knotková

Počet trestných činů za tři čtvrtletí letošního roku se na Vysočině meziročně zvýšil. Policie jich do konce září evidovala 4090, o 679 víc než ve stejném období loni, vyplývá z informací na webu Kraje Vysočina. Nejvíc vzrostla kriminalita páchaná prostřednictvím informačních a komunikačních technologií. Podle náměstkyně hejtmana Vysočiny Hany Hajnové (Piráti) na to bude reagovat i krajský program prevence kriminality na příští rok. Organizace věnující se prevenci z něho mohou získat až 4,6 milionu korun.

„Budeme podporovat takové projekty, které budou poskytovat informace o nebezpečí spojeném s majetkovou kyberkriminalitou,“ řekla Hajnová. Důvodem je velký nárůst počtu takových trestných činů. Podporované projekty by se měly soustředit také na pomoc obětem.

Zatímco loni od ledna do září bylo na Vysočině trestných činů páchaných prostřednictvím informačních a komunikačních technologií 312, letos už jich policie evidovala 516. Je to podle ní celospolečenský trend, celkové meziroční zvýšení kriminality zase přičítá zrušení všech opatření spojených s covidem-19.

O dotace na prevenci kriminality se budou moci organizace ucházet po vyhlášení výzvy, které kraj podle Hajnové chystá na únor příštího roku.

V roce 2021 prověřovali policisté v kraji podle jejich informací 4374 trestných činů, meziročně o 461 méně. Trestných činů se znaky kybernetické kriminality, tedy takové kriminality, při níž pachatelé využívají internet, komunikačních technologií a sociálních sítí, bylo v kraji loni 386. Z nich bylo nejvíc spojených s majetkem. „Jde o nejrůznější formy internetových podvodů a protiprávních jednání spáchaných za využití sociálních sítí s cílem neoprávněně se obohatit za využití různých legend. Další případy se týkají hospodářské trestné činnosti, 113 případů, mravnostní kriminality, 44 případů, ale také násilné kriminality ,14 případů, a oblasti nehmotných práv. Pachatelé u tohoto druhu trestné činnosti způsobili svým jednáním škodu ve výši 37 923 485 korun,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte