V prosinci a lednu je u nás kormoránů nejvíce
Tito ptáci k nám přilétají ze severní a severovýchodní Evropy. Vyskytují se zde přibližně od září do dubna, přičemž nejvíce je jich v měsících prosinci a lednu. Odhady hovoří, že přes území České republiky může ročně přeletět přes 100 tisíc kormoránů, zimuje jich tu něco kolem 8 až 15 tisíc. Několik set jich zde též hnízdí, ale drtivá většina kormoránů vyskytujících se v České republice patří k migrujícím hejnům.
V Praze sežerou denně půl tuny ryb
Kormorán je rybožravý pták a v potravě není vybíravý. Žere zkrátka ty ryby, kterých je nejvíce tam, kde se zrovna nachází. Loví ryby do velikosti 20 cm, zdržující se v hejnech, které se hůře schovají a jsou snadno dostupné. Dospělý kormorán jich denně sežere přibližně půl kilogramu. Jen v Praze je přes zimu přibližně 1000 kormoránů, to je denně půl tuny ryb. Zdálo by se, že při takovém apetitu po kormoránech zbude jen pusto, přesto ptáci stavy ryb nijak významně neohrožují a Vltava prázdná rozhodně nezůstává, což ukazuje na její životadárnost. Navíc kdyby se počet ryb výrazně snížil, kormoráni by se sem opakovaně nevraceli.
Černé smrti vyhlásili rybáři válku, účinnější je péče o ryby
Rybáře přesto tento pták velmi trápí a dohání k zuřivosti. Přítomnost kormoránů je každoročně touto dobou předmětem jejich nářků. Někteří se společně s myslivci pokoušejí s „černou smrtí“, jak kormoránům přezdívají, bojovat s puškou v ruce. Zastřelit kormorána však není vůbec snadné a zlikvidovat celé hejno, které se při střelbě rozletí, je prakticky nemožné. Daleko účinnějším preventivním opatřením je obnova přirozených úkrytů a bezpečných trdlišť pro ryby, obnova a rozšiřování porostů pobřežního pásma, snížení velikosti rybí obsádky, ale i případná změna druhového složení obsádky ryb.
Kormoráni vydávají specifické zvuky. Poslechnout si je můžete zde.