Na ženu, která zemřela v Osvětimi, upomíná v Lidicích kámen zmizelých

7.6.2022
Redakce

Židovskou ženu z Lidic, Štěpánku Mikešovou, na pietním území připomíná kámen zmizelých (Stolperstein). Byla zatčena několik dní před vypálením obce, zavraždili ji nacisté v Osvětimi. Kámen je v Památníku Lidice na místě, kde stával dům č. p. 93, v němž Mikešová prožila poslední tři roky svého života. Na svém facebookovém profilu to uvedl ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Památník Lidice na vytvoření připomínky spolupracoval s Památníkem Terezín, vznikla 80 let od odvlečení Mikešové z Lidic.

Mikešovou, rozenou Löwingerovou, v Lidicích zatkli protektorátní četníci 2. června 1942, tedy osm dní před vyhlazením obce. „Při následném šetření na buštěhradské četnické stanici bylo zjištěno, že je židovského původu, a proto byla ještě téhož dne předána kladenskému gestapu. To ji odeslalo do koncentračního tábora v Osvětimi, kde byla pravděpodobně 17. srpna 1942 zavražděna,“ popsal Stehlík.

V roce 2020 byla také v hale Muzea Památníku Lidice umístěna deska, která Mikešovou připomíná. V roce 2019 vzbudila pozornost reportáž České televize o tom, že svou židovskou podnájemnici Štěpánku Mikešovou udala četníkům jedna z lidických žen. Reportáž vycházela z bádání historika z Historického ústavu Akademie věd Vojtěcha Kyncla. Památník Lidice minulý rok zveřejnil posudky, podle nichž lidickou ženu z udání nelze kategoricky vinit.

Nacisté Lidice vyhladili v červnu 1942. Ze zhruba 500 obyvatel vesnice jich válku přežilo 160.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte