Na židovském hřbitově v Jičíně obnovili ztracenou náhrobní desku

22.7.2022
Fefík

Na židovský hřbitov v Jičíně se navrátila náhrobní deska hrobu paní Mathilde Kareis z Jičína (1850 – 1887), která byla nedávno nalezena.

Hřbitov byl založen po roce 1651. Nachází se na okraji lesa Obora u Valdštejnské lodžie. Nejstarší náhrobky pocházejí až ze 17. století. Vidět tu můžete přibližně 360 barokních i klasicistních náhrobků a pamětní desku obětí nacismu, která je umístěna v márnici. Poslední pohřeb se tu konal v roce 1949.

Hřbitov byl za posledních několik desetiletí opakovaně devastován, mnoho náhrobků bylo povaleno a některé dokonce odcizeny. Přesto se v letech 2001 až 2006 podařilo postupně povalené náhrobky vztyčit a některé zrestaurovat.

Jičín připravuje rekonstrukci věžních hodin v kostele svatého Ignáce

 

Správcem židovského hřbitova v Jičíně je o.p.s. Baševi, která na jeho obnově úzce spolupracuje se Židovskou obcí v Praze a společností Matana.

Židovské osídlení v Jičíně je doloženo od druhé poloviny 14. století. Náboženská obec se ustavila asi v 17. století, zanikla za německé okupace. V Jičíně je Židovská ulice se synagogou z druhé půle 18. století.

Zdroj: Baševi, Jičínský zpravodajNepřehlédněte