• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na zříceninu hradu se vrátil 800 let starý kámen

  15.5.2024
  Simona Knotková

  Kámen starý zhruba 800 let se po letech vrátil na zříceninu hradu Lukova na Zlínsku.

  Původně sloužil jako patka sloupu v hradní kapli, po zbourání hradu se dostal do Lukova ke Staré lesovně, kde jej využívali jako lavičku. Na přelomu 19. a 20. století na ní sedávala také druhá manželka Bedřicha Smetany Bettina. Zástupci Spolku přátel hradu Lukova, který památku léta zvelebuje, ve středu kámen vrátili na hrad, a to do průchodu vstupní věže.

  Na lavičku umístili také fotografii Bettiny Smetanové. „Podařilo se nám sehnat fotografii Bettiny, udělali jsme z toho podobenku v životní velikosti a posadili jsme ji na kámen. Počítáme s tím, že lavička bude sloužit. Kdo přijde na hrad, může se vedle paní Bettiny posadit a může se u ní vyfotit,“ řekl ve středu novinářům předseda spolku Jiří Holík.

  Kamenný blok dlouhý asi 130 centimetrů má podle něj pohnutou historii. „Je to původní patka z románské stavby, která na hradě stála a byla stavěná někdy kolem roku 1230. Při bourání hradu se kámen dostal do prostor Staré lesovny, což byla stavba, kterou postavili poslední majitelé lukovského panství Seilernové a sloužila jako byty lesních úředníků, kteří pracovali pro hraběte,“ uvedl Holík.

  Lesmistrem byl i zeť Bedřicha a Bettinny Smetanových. U něj a u své dcery Zdeňky Bettina bydlela. „Kámen využívala jako lavičku, s oblibou na něm na šátečku seděla,“ uvedl Holík. Když se rodina odstěhovala, kámen tam zůstal dalších několik desítek let, v 50. letech kámen odvezl chatař a dal ho ke své chatě. Řadu let se nedařilo získat kámen zpět do hradu, nyní to bylo možné díky vstřícnosti nového majitele chaty a spolupráci s realitní kanceláří.

  Nový majitel chaty Ludvík Meixner neměl pochybnosti o tom, že se kámen musí na hrad vrátit. „Nebylo o čem přemýšlet, kámen sem patří a jsem rád, že je zpátky,“ řekl Meixner.

  Přesun kamene vážícího asi 500 kilogramů nebyl podle Holíka jednoduchý. Nejdříve jej stáhli od chaty vzdálené od hradu zhruba 1,5 kilometru na laně. Poté použili dřevěné sáně, na kterých kámen táhli. Na poslední část cesty museli použít techniku, která dostala kámen až k hradu.

  Holík se s kolegy zabývá obnovou hradu desítky let. „Podařilo se mi splnit ta nejtajnější přání. Jediné, co nám zbývá, je objevit místo, kde se nacházela hradní studna. Víme o studni na dolním hradě, studnu na horním hradě jsme ještě nenašli. To je poslední nenaplněný sen,“ řekl Holík.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte