Nacisté vypálili ostravskou synagogu. Muzeum dostane zachráněný svícen

4.5.2022
Redakce

Ostravské muzeum získá do svých sbírek chanukový svícen, který byl kdysi součástí vybavení dnes už neexistující ostravské synagogy. Zachráněn byl z trosek budovy vypálené na příkaz nacistů v roce 1939. Do Ostravy se svícen vrací po více než 70 letech.

Chanukový svícen se v synagogách zapaluje během osmidenního židovského svátku Chanuka. Někde je také podle počtu ramen označovaný jako osmiramenný nebo devítiramenný. Ten ostravský je osmiramenný a má za sebou zajímavý příběh. „Svícen obdržíme od paní Lilly Reiser. Její otec svícen zachránil z trosek vyhořelé ostravské synagogy. Následně byla chanuka pečlivě uschována a po válce odvezena do Izraele, poté do USA a nyní se po letech vrací zpět do Ostravy,“ řekla pracovnice muzea Hana Kölblová.

Hlavní ostravská synagoga byla v roce 1879 postavena v historizujícím stylu podle návrhu Franze Böhma. Budovu charakterizovaly dvě věže zakončené velkými báněmi s šesticípými hvězdami. V noci z 12. na 13. června 1939 nacisté hlavní ostravskou synagogu vypálili a koncem srpna téhož roku vydal stavební úřad příkaz k demolici. Hlavní ostravskou synagogu dnes připomíná už jen dřevěný památník umístěný u vjezdu do zadního traktu obchodního domu Laso.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte