• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nadšenci se mohou v noci projít Žďárskými vrchy

  23.11.2023
  Simona Knotková

  Na Žďársku si lidé s dobrou kondicí mohou z pátku na sobotu vyzkoušet noční přechod Žďárských vrchů.

  Na trasu měřící 45 kilometrů se bude vycházet od nádraží v Novém Městě na Moravě. Na Vysočině se koná také celoroční závod ve výstupu na Javořici a další kopce, účastní se ho desítky lidí. Tento rok už v součtu zaznamenali okolo 9000 výstupů.

  Noční přechod Žďárských vrchů se uskuteční počtrnácté. Není to závod, spíš přátelské setkání, kde každý odpovídá sám za sebe. „Vzniklo to jako forma takového originálního tréninku. Zkombinovali jsme dva zájmy – běhání a chození po horách,“ řekl Lukáš Bořil za organizátory. Letošní akce zveřejněná pro širší veřejnost.

  Minulé roky se přechodu účastnilo okolo dvou desítek lidí. S baterkou čelovkou chodí po cestách a pěšinách, trasa se mění. „Člověk musí mít hlavně výdrž. Tempo chůze je asi šest sedm kilometrů za hodinu, pauz se moc nedělá,“ upozornil Bořil.

  Ve Ždárských vrších se také od roku 2012 koná podzimní pochod či běh s cílem vystoupat za 24 hodin na co nejvyšší počet osmistovkových vrcholů. Letošního ročníku se v září podle webu pořadatelů zúčastnilo 27 lidí.

  V širším okolí Počátek na Pelhřimovsku mohou lidé závodit celoročně. Tamní oddíl VHT nejprve organizoval závod Javořice 365 v počtu výstupů na tento nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny. Později do závodu zařadil další kopce. V tomto roce jich je 12, vedle Javořice například Křemešník, Čeřínek, Hradisko, Špičák a Míchova skála. Započítávají se výstupy pěšky, na kole nebo běžkách, odděleně se evidují jízdy na elektrokole.

  Aktivně se účastní přes 80 lidí. Na kopci se vyfotí a snímek zanesou do elektronické knihy. Loňský nejúspěšnější závodník vykázal 1773 výstupů, zdolal v součtu přes 143 400 výškových metrů.

  „Náš cíl byl, když jsme s tím začínali, abychom rozhýbali veřejnost, aby ti lidé měli motivaci chodit ven,“ řekl Ondřej Marek, předseda oddílu VHT. Rozhodujícím faktorem při hodnocení jsou vystoupané metry. „Nebylo by to spravedlivé na počet výstupů. Máme kopce, kde je velké převýšení, máme i malé kopce,“ uvedl.

  Oddíl nyní propojil sportování s ekologií. Za každých zdolaných 1000 výškových metrů závodníka se postará o vysazení jednoho stromu v okolních lesích. Díky dosavadním výsledkům tam podle webu přibude nejméně 800 stromů. Marek uvedl, že první výsadby už byly po dohodě s městem udělané.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte