• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nahlédněte do vily, kde žil František Grossmann

  11.5.2024
  Simona Knotková

  Rekonstruovaná Grossmannova vila v Ostravě přilákala za první měsíc po otevření 1800 návštěvníků.

  Lidé do památkově chráněné vily míří z celé republiky i ze zahraničí. Speciální prohlídky budou připraveny i během nadcházejícího mistrovství světa v ledním hokeji, a to 14. a 16. května, kdy průvodci chystají prezentace v polském a anglickém jazyce. Novinářům to sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

  „Prohlídky Vily Grossman je možno absolvovat od pátku do neděle v době od 10:00 do 18:00, mimořádně v době vybraných svátků či speciálních akcí, například souvisejících s konáním mistrovství světa v ledním hokeji,“ uvedla mluvčí.

  Více než dvouletá oprava, jejímž cílem bylo vrátit vile původní podobu, stála 132 milionů korun. „Návštěvníci při prohlídkách komentují rekonstrukci vily velmi pozitivně, obnovu považují za nadmíru zdařilou. Kladou také celé spektrum otázek, týkající se například historie objektu, budoucího využití, táží se na připravované programy. Aktuálně se chystáme také na vzácnou návštěvu ministrů sportu zemí V4, kteří Ostravu navštíví. Mohu také prozradit, že kulturní program ve vile odstartujeme na počátku srpna,“ uvedl produkční vily Jan Vlček.

  Podle něj se lidé zajímají nejen o technické vymoženosti domu, ale také o život a dílo Františka Grossmanna a osud jeho rodiny. Rodinnou vilu s reprezentativním sídlem stavební kanceláře si nechal Grossmann postavit v letech 1922 až 1924. Stavba byla zkolaudována v roce 1924. Vilu obklopuje zahrada, která při renovaci odborníci rovněž revitalizovali. Návštěvníci v ní už mohou obdivovat i vodní prvky. Aktuálně pokračují práce na dovybavení vily dobovým nábytkem a dalšími potřebnými věcmi.

  Město se původně pokoušelo nabídnout vilu soukromým investorům, tento plán ale nevyšel, a tak se nakonec rozhodlo, že objekt nechá opravit samo. Vila stojí v ulici Na Zapadlém nedaleko krajského úřadu a patří k nejvzácnějším ve městě. Grossmann v ní s rodinou žil pouhých deset let. Kvůli hospodářské krizi a finančním problémům spáchal v roce 1933 sebevraždu. V 60. letech budova sloužila i jako školské zařízení, byla v ní mateřská škola a později také školní družina. Vilu provozuje městská společnost Černá louka. Kromě prohlídkových okruhů ji město chce využívat také jako reprezentativní prostory.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte