Nákup v elektronické aukci. Liberecký kraj připravuje sdružený nákup ochranných pomůcek

29.7.2020
Redakce

Centrálně nakupoval Liberecký kraj v minulých letech třeba plyn a elektřinu na komoditní burze nebo telekomunikační služby. „Nákup bude fungovat tak, že Liberecký kraj jako centrální zadavatel vypíše dílčí veřejné zakázky, takzvané mini-tendry na nákup ústenek, respirátorů, ochranných obleků, návleků, štítů, brýlí, rukavic a dezinfekce. A každý jednotlivý zadavatel, se kterým vybraný dodavatel dílčích veřejných zakázek uzavře smlouvu, si bude hradit jím požadované dodávky,“ popsal postup hejtmanův náměstek Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecký kraj má stále dostatečné zásoby ochranných pomůcek. „V tuto chvíli máme na skladě nějakých 700 000 nanoroušek a máme kontrakt na dalších 1,5 milionu a domníváme se, že nám to na ty nejbližší týdny a měsíce pro naše ústavy sociální péče a zdravotnická zařízení bude stačit,“ řekl hejtman. Upozornil, že materiál je jen pro subjekty zřizované Libereckým krajem. Ve skladech má kraj také zbytek zásob, které dostal v době nouzového stavu od ministerstva vnitra. Vedle ochranných prostředků a dezinfekce také téměř 16 000 rychlotestů.

Skryté značky proti krádežím kol. Česká Lípa nabízí značení bicyklů

V souvislosti s pandemií koronaviru uzavřel Liberecký kraj smlouvy na dodávky dezinfekce a ochranných prostředků téměř za 90 milionů korun. Většinu zaplatil ze svého už tak dost napjatého rozpočtu. „Žádali jsme opakovaně ministerstvo financí o financování alespoň části těch nákladů, stejně jako ostatní kraje. Zatím jsme obdrželi deset milionů korun,“ řekl Půta. Kraj se ale domáhá dalších peněz, zatím neúspěšně. „Domníváme se, že pokud vláda vyhlásila nouzový stav a opatření, která jsme my museli realizovat, a realizovat je musely i obce, tak by měla stejně jako v minulosti financovat i náklady,“ dodal hejtman.

vera/čtk

Frézování a oprava silnice ve večerních hodinách. V Liberci nechtějí zdržovat provozNepřehlédněte