Nemají ani peníze, ani objednané věci. Tak popisuje policie případy lidí, kteří naletěli internetovým podvodníkům.
Už na konci listopadu se mezi oklamané podvodníkem zařadila žena ze Sedlčan, která přišla o 58 tisíc korun, rozhodla se proto kontaktovat policii.
„Dne 24. listopadu objednala na bazaru přes internet čtyřkolku. Zaplatila nejdříve na uvedený účet 47 tisíc korun a poté ještě po pár dnech na stejný účet 11 tisíc korun za údajnou úhradu DPH na hranicích. Následně prodejce přestal komunikovat a předmětnou věc nedoručil,“ uvedla mluvčí Policie ČR v Příbrami Monika Schindlová.
Připomíná, že prodejce se jednání dopustil v době nouzového stavu.
„Trestní zákoník v tomto případě stanovuje za trestný činu podvodu dva až osm let odnětí svobody,“ dodává Schindlová.
Podle policie jsou častým podvodným jednáním inzeráty na prodejních portálech, kde pachatelé nabízejí zboží, hojně pocházející ze zahraničí a za lákavé ceny.
„Komunikace probíhá zprvu bezproblémově, ochotně a vstřícně. Podvodníci jsou však zdatní manipulátoři a jejich cílem je získat finanční prostředky. Používají legendy o nutné potřebě financí na uhrazení nákladů spojených s přepravou zboží, jeho proclením,“ popisuje Schindlová.
Internetoví zákazníci by si tak měli objednávat zboží pouze přes prověřené on-line obchodníky.
„Varovným signálem může být právě podezřele nízká cena, na kterou pachatelé občany často lákají, ale také třeba požadovaní platby předem na účet bez možnosti dobírky,“ dodává.
Dobré je sledovat recenze a důvěryhodnost portálu. Obzvlášť velkou pozornost je důležité věnovat nákupům na bazarových internetových stránkách a prodejce si ověřovat.