• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nálepky na kontejnerech poradí s tříděním

  13.2.2024
  Redakce

  Odpady už běžně třídí tři čtvrtiny z nás. Většinou to děláme automaticky, protože systém třídění odpadů funguje v ČR již 26 let.

  Často si tak ani neuvědomujeme, jak tím pomáháme přírodě i udržitelné kvalitě života. Vytříděné odpady jsou totiž v ideálním případě recyklovány na nový výrobek, případně jsou využity jako zdroj energie či tepla. A ve všech zmíněných případech jsou ušetřeny přírodní zdroje surovin a do ovzduší je uvolněno méně skleníkových plynů.

  Tomu, že jsme v rámci evropského srovnání v třídění dobří, nahrává i fakt, že třídění samotné u nás není složité. Stačí dodržovat pár zásad. Jednou z těch zcela základních je věnovat pozornost samolepkám na barevných kontejnerech, kterých v ulicích obcí a měst máme více než 840 000. Co nám tedy napovídá oranžová, bílá, zelená, šedá, žlutá či modrá samolepka?

  Kam s odpady? Je to jednodušší, než se zdá

  Na samotných obalech nám můžou poradit takzvané recyklační značky. A když přijdeme s odpadem ke kontejnerům, neměli bychom zapomínat, že pro správné třídění odpadu je důležité vyhodit ho do příslušné nádoby. Ovšem pozor! Jedním z klíčových pravidel při třídění není barva sběrných nádob, ani jejich částí (například víka), ale informace na samolepkách, kterými jsou kontejnery opatřeny.

  Na sběrných nádobách na odpad jsou většinou uvedeny informace, co do které patří. Pravidla správného třídění se totiž můžou v jednotlivých městech lišit.

  Někde se nápojové kartony sbírají zvlášť, ale u sousedů v obci třeba společně s plasty. Jinde se zase čiré i barevné sklo třídí do jednoho zeleného kontejneru, ale někde se naopak třídí čiré sklo do bílého a barevné sklo do zeleného kontejneru.

  Rozdíly v třídění odpadu souvisejí většinou s možnostmi svozové společnosti a třídicí linky, se kterou má daná obec uzavřenou smlouvu, ale také s dohodou se zpracovateli odpadu nebo třeba se situací na trhu.

  Foto: EKO-KOM

  Samolepky na kontejnerech – ukazatel správného třídění odpadu

  Sběrné nádoby jsou většinou označeny barevnými samolepkami, které odpovídají zavedenému systému třídění v obci a jasně definují, co do dané nádoby na odpad patří. Obecně platí na území celé České republiky jednotné barevné značení pro jednotlivé druhy odpadu.

  Oranžová samolepka = nápojové kartony

  Do oranžovou samolepkou označené nádoby se třídí obaly, kterým říkáme „nápojové kartony“. Jedná se o praktické obaly na potraviny vyrobené z více druhů materiálu. Obvykle obsahují 75 % kvalitního papíru, zbytek tvoří plastová vrstva. U kartonu označeného jako UHT navíc bývá i hliníková fólie.

  Ovšem, pozor, nápojové kartony se čím dál častěji třídí společně s jiným druhem odpadu. Zejména společně s plasty nebo papírem, proto je důležité sledovat informace na kontejnerech.

  Žlutá samolepka = plastový odpad

  Dnes existuje nespočet různých druhů a skupin plastů a mnohdy je velmi náročné poznat, o jaký druh plastu se přesně jedná a jak s ním správně naložit. Do nádoby označené žlutou nálepkou třídíme plastový odpad, jako jsou drogistické obaly, prázdné kelímky od jogurtů, láhve od mléka, džusů a jiných nápojů, PET láhve, pytle a sáčky, plastové krabičky či nestavební polystyren. Důležité je veškeré duté obaly pořádně zmáčknout, nebo sešlápnout, aby v kontejneru nezabíraly zbytečně moc místa!

  Modrá samolepka = papírový odpad

  Třídění papíru má v ČR dlouhou tradici, systematický sběr se datuje do poloviny 20. století. A pozor, třídění papíru má obrovský smysl! Odpad z papíru můžeme recyklovat až 7krát a díky 1 tuně vytříděného papíru lze ušetřit až 2 tuny dřeva a přibližně 31 000 litrů vody.

  Do papíru patří krabice, noviny, papírové výplně, sešity, sáčky a další. Často lidé ovšem netuší, že do sběrných nádob na papír už lze odkládat i kartony od vajec, ruličky od toaletního papíru či kuchyňských utěrek.

  Zelená či bílá samolepka = skleněný odpad

  Třídění skla se řídí podle instrukcí uvedených na bílé nebo na zelené samolepce. Sklo by nemělo nikdy končit v koši, protože ho lze recyklovat prakticky donekonečna. Jeho třídění je snadné, sklo dokonce nemusíme vymývat, drobné znečištění nevadí. Stejně tak můžeme sklo třídit s víčky a etiketami. Tříděním skla je možné při výrobě nového ušetřit zhruba 65 % sklářských písků a 90 % energie.

  Šedá samolepka = kovový odpad

  Třídění kovů značí na sběrných nádobách šedá samolepka. Obvykle můžeme třídit konzervy, nápojové plechovky, prázdné tuby, kovové krabičky a jiné drobné kovové předměty. Větší či ostré předměty doporučujeme odložit ve sběrném dvoře nebo ve výkupně. Třídění kovového odpadu má smysl, protože díky jejich recyklaci můžeme ušetřit až 76 % vody.

  Barevné samolepky, kterými jsou označené kontejnery na tříděný odpad, si může prohlédnout nebo stáhnout ZDE.

  Zdroj: Tisková zpráva EKO-KOM  Nepřehlédněte