• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Náprstkovo muzeum v Praze slaví 150 let

  14.5.2024
  Simona Knotková

  Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze oslaví 25. května 150. výročí svého otevření akcí pro veřejnost nazvanou Etnopiknik.

  Muzeum, které spravuje největší sbírku zaměřenou na mimoevropské kultury v České republice, čeká stavba nového depozitáře a stěhování všech sbírkových předmětů a knihoven z provizorních depozitářů.

  „Mým úmyslem je napomoci Náprstkovu muzeu projít poměrně složitým a nelehkým obdobím, protože před několika lety byla zahájena jeho revitalizace. I když teď nemáme ideální výstavní podmínky, chceme, aby muzeum žilo, třeba i ve virtuálním prostoru, bylo aktivní, a aby se o něm vědělo,“ řekl ředitel Náprstkova muzea Zdeněk Šámal.

  V současné době Náprstkovo muzeum vedle stálých sbírek nabízí dvě dočasné výstavy – Emil Holub a Vietnam blízký a vzdálený. Při příležitosti výročí svého otevření uspořádá muzeum na nádvoří akci Etnopiknik. Vstup bude zdarma.

  „Chystáme velkou etnoparty s ukázkami bojových umění z různých konců světa, etnokuchyní, tanci a zpěvy. Vedle toho nabídneme komentované prohlídky našich výstav i jindy nepřístupných původních prostor Náprstkovic rodiny. Chybět nebude program pro děti,“ uvedl Šámal.

  Plánovaný nový depozitář bude stát na pozemcích Národního muzea v Horních Počernicích. Po jeho dokončení bude možné zahájit revitalizaci Náprstkova muzea, ze kterého je třeba přestěhovat sbírky. Nachází se v něm více než 150.000 předmětů z mimoevropských oblastí.

  „S přípravou revitalizace se začaly zavírat části expozic, například Indiáni. V současné době se chystá vyhlášení soutěže na zhotovitele, ke které je už shromážděna veškerá dokumentace. Očekáváme, že by to mohlo být ještě letos. Depozitář bude stát na bývalém zimovišti cirkusů a varieté, kde je již umístěn depozitář Přírodovědného muzea a část těch prostor využívá i Náprstkovo muzeum. Vedle toho máme část sbírek a knihovnu v pronajatých prostorách na zámku na Zbraslavi a část u nás na Betlémském náměstí,“ podotkl Šámal.

  Po výběru zhotovitele začne stavba a muzeum čeká stěhování. Po dokončení výstavby depozitáře v Horních Počernicích, kde by měla sídlit i část kurátorů, zahájí stěhování stávajících depozitářů z muzea na Betlémském náměstí. Souběžně by měla začít rekonstrukce muzejních budov. „Myslím, že v okamžiku stěhování depozitářů bude muzeum zavřené. Nevím, jak to bude během revitalizace, je to také otázka peněz,“ podotkl Šámal.

  Podle dřívějších informací by celá investice včetně stavby depozitáře měla stát přes 600 milionů korun a na jejím financování se bude podílet program ministerstva kultury Péče o národní a kulturní dědictví.

  Ředitel Národního muzea Michal Lukeš jmenoval Šámala do funkce ředitele Náprstkova muzea s účinností od letošního 1. ledna. Šámal vystudoval Fakultu sociálních věd a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor archeologie pravěku a středověku. V minulosti pracoval jako novinář, naposledy vedl divizi zpravodajství a sportu České televize. Je členem redakční rady časopisu Historie a vojenství.

  Muzeum bylo založeno Vojtou Náprstkem, českým vlastencem, politikem, mecenášem a nadšeným propagátorem nových myšlenek. Dnes ho tvoří jednopatrový dům U Halánků a třípatrová výstavní budova. Národním muzeum nad ním převzalo správu v roce 1932 po zestátnění, od roku 1943 pod něj spadá trvale. V pražském domě U Halánků je návštěvníkům k dispozici rovněž veřejná knihovna.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte