Národní muzea spolupracovala. Druhý život Milana Rastislava Štefánika

4.8.2020
Fefík

Štefánik se jako politik a voják zásadně podílel na vzniku Československa v roce 1918. Jeho kontakty s předními politiky Francie a Itálie umožnily T. G. Masarykovi proniknout do nejvyšších politických kruhů a usnadnily cestu ke vzniku Československa. Štefánikovu vojenskou kariéru reprezentují i dva vojenské prapory zapůjčené z pařížské Invalidovny.

Většinu svého profesního života působil Štefánik jako astronom. Jeho cesty a vědecké úspěchy jsou neoddělitelnou součástí jeho života, podobně jako jeho záliba ve fotografování anebo iluzionismu.
Důležitou součástí výstavy je i Štefánikův druhý život, budování jeho kultu v období 1. Československé republiky a Slovenské republiky, ale i snaha komunistického státu na něj v národním příběhu zapomenout.

Speciální místo ve výstavě v Nové budově Národního muzea zaujímá zobrazení osudu originálních předmětů, které byly po Štefánikově smrti přeneseny z jeho pařížského bytu do Prahy a následně na Slovensko, a snaha o jejich záchranu po roce 1948. Tyto unikáty pochází ze Slovenského národného múzea, Slovenského balneologického muzea v Piešťanech a Slovenského technického muzea v Košicích.

FOTO: Štefánik v Národním muzeu

Štefánik v Národním muzeu - 1 Stefanik_02Štefánik v Národním muzeu - 2 DSC00939Štefánik v Národním muzeu - 3 DSC01668 štefánikŠtefánik v Národním muzeu - 3 štefánikŠtefánik v Národním muzeu - 5 pellé na pohřbu štefánika
Další fotky
Štefánik v Národním muzeu - Stefanik


Nepřehlédněte