Národní park Bavorský les, sousedící se Šumavou, se zvětšuje

25.5.2022
Jiří Bydžovský

Rozloha německého národního parku Bavorský les, který na hranicích s Českem sousedí se Šumavou, se zvýší o 605 hektarů. Nově bude mít rezervace rozlohu 24.945 hektarů. Rozhodl o tom Bavorský zemský sněm, o čemž ve zprávě informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

„Rozhodnutím Zemského sněmu se první německý národní park stane současně největším německým lesním národním parkem,“ uvedl bavorský ministr životního prostředí Thorsten Glauber.

Plochy v místech rozšíření národního parku jsou z hlediska ochrany přírody velmi cenné. Jsou útočištěm pro vzácné druhy zvířat, jako je tetřev hlušec. Plánovaná oblast rozšíření zahrnuje také vrchoviště Finsterauer Filz s více než čtyřmi hektary. Oblast leží na hranici s Českou republikou u obce Mauth. 98 procent současné plochy národního parku Bavorský les tvoří lesy. Jsou zde také otevřená vrchoviště a bývalé horské pastviny.

Bavorský les navíc navýší bezzásahové území na 75 procent rozlohy rezervace. Podle ředitele NP Šumava Pavla Hubeného je tato změna správným krokem. „Jde o velký přínos pro ochranu přírody nejen v Bavorsku, ale i v Česku, respektive na Šumavě. Nová část národního parku totiž přímo sousedí s námi v oblasti bývalých Knížecích Plání a Stodůlek. Nový kus divočiny skvěle doplní nádherné scenérie této zčásti kulturní a zčásti divoké krajiny,“ uvedl Hubený.

Šumavský národní park, který s Bavorským lesem sousedí, má rozlohu 68.000 hektarů. Národní park Bavorský les vznikl v roce 1970. Ročně jej navštíví 1,3 milionu turistů, z nichž je i velká část z České republiky.

Zdroj:čtkNepřehlédněte