Nároky brněnských seniorů na vzdělávání rostou, jsou daleko modernější

26.5.2022
Jan Štoll

Senioři, kteří se účastní univerzit třetího věku a dalších vzdělávacích programů, očekávají oproti minulosti pestřejší zážitky. Samotné přednášky už nestačí.

Navíc dávno nejsou stejnorodou skupinou  z hlediska věku, znalostí jazyků a míry využití informačních technologií a sociálních sítí. Seniorské vzdělávání tak musí nabízet širokou paletu aktivit a přizpůsobit nabídku různorodým cílovým skupinám.

„Postupně padá mýtus o velké přednáškové místnosti plné desítek seniorů, kteří pouze poslouchají přednášku. Senioři už chtějí víc, chtějí něco zažít a prožít,“ uvedla Kateřina Pevná z Institutu celoživotního vzdělávání Mendelovy univerzity.

Dříve senioři chtěli dlouhodobější vzdělávání, dnes žádají maximálně roční kurzy. „Velký zájem je o kurzy, které v sobě kombinují přednášky s odbornou erudicí, ale rovněž důraz na prožitek například ve formě cvičení na zajímavých místech,“ popsala Pevná. Příkladem nového typu kurzu je Flóra Moravy. Čtyři odborné přednášky doplňují dva výjezdy do zajímavých lokalit, kde si mohou senioři založit pod odborným vedením vlastní herbář.

čtkNepřehlédněte