Nastává soumrak českého lázeňství. Hotely zavírají

18.3.2020
Redakce

Chystaný zákaz přijímat nové lázeňské hosty je podle Kroniky jen poslední tečkou. „Teď jde o lázeňské hosty, kterým pobyt hradí zdravotní pojišťovny. Ale hotely, které mají samoplátce, nesmí přijímat nové hosty už od pondělí. My už nyní stravujeme lidi přes okénko, nemohou do restaurací a stravují se na pokojích, léčit je nemůžeme a ubytovat nového klienta nemůžeme,“ shrnul Kronika.

Podle něj jde už o dominový efekt. Hotely zavírají, jak odjíždějí poslední klienti. V úterý už zavřel největší karlovarský hotel Imperial. „Poprvé v novodobé historii hotelu Imperial jsme byli nuceni uzavřít celý hotel. Neplánovaně. V tuto chvíli minimálně do ukončení karantény, která byla v České republice vyhlášena. To, jak se celý náš tým cítí, nelze slovy popsat,“ uvedl hotel na svých webových stránkách.

Podle Kroniky ale zavírají další. „My, hotel Čajkovskij, zavíráme oba naše hotely v pátek. Máme úplně znemožněné podnikat,“ konstatoval Kronika.

Zaměstnanci, kteří měli krátkodobé smlouvy, zřejmě skončí, někteří půjdou na dovolenou, většina pak bude za část platu doma. Podle Kroniky ale hotely v naprosté většině nemají rezervy, a tak budou mít problémy bez jakéhokoli příjmu i částečné mzdy zaplatit.

Situace lázeňských i dalších hotelů není zřejmě optimistická ani do budoucnosti. Podle Kroniky turistiku a lázeňské pobyty v případě krize lidé škrtají nejdříve. A také až jako k poslednímu se k nim vracejí, když krize odezní.

vera/čtkNepřehlédněte