Návštěvníkům se otevřelo unikátní brdské Atommuzeum

22.5.2022
Andrea Jančová

Atommuzeum v Brdech, bývalý sklad sovětské jaderné munice, otevřelo v sobotu novou stálou expozici Energie a civilizace. Na 43 velkoplošných tabulích ukazuje způsoby využívání energie v historických, společenských, politických a technických souvislostech a nastiňuje možné dopady na současnou i budoucí generace.

Výstava mezi obcemi Míšov a Borovno na jižním Plzeňsku ukáže typy energií od využití ohně přes století páry, průmyslovou revoluci, vynález elektřiny, počátky těžby ropy, využití vodních, větrných i solárních elektráren i atomového jádra. Panely se věnují geotermální energii, elektromobilitě, umělé inteligenci i městům budoucnosti. Dotýkají se také aktuálních témat jako jaderná energetika, role fosilních paliv, datová centra a jejich dopady na životní prostředí i důsledků těžby, devastace přírody a ekosystémů. Upozorňuje také na to, že nynější civilizace je první, která nedokáže většinu z toho, co vyrobí, recyklovat nebo znovu použít ve výrobním procesu. Mezi zajímavostmi je například objev přírodního „jaderného reaktoru“ starého dvě miliardy let v lokalitě Oklo v Africe.

Areál je složený ze dvou stejných podzemních skladů. „Smyslem je varovat budoucí generace před opětovným spadnutím ‚železné opony‘, a tím, co si prožili naši dědové, otcové a v nějaké podobě i my. Paradoxně železná opona padla, ale studená válka neskončila, stala se jen teplejší. Svět nyní prožívá nové kolo studené války s nepředvídatelnými následky. Nepoučili jsme se,“ řekl Václav Vítovec, zakladatel muzea i Nadace Železná Opona, která podzemní sklady vlastní.

Depot 10B je podle něj jediným skladem jaderné munice na světě, který je otevřený veřejnosti. Dokumentuje vývoj jaderných zbraní od roku 1945, včetně modelu plutoniové bomby použité v Nagasaki. Část se věnuje smysluplnému využití jaderné energie. S novou expozicí se podle Vítovce otevře i druhý depot 10A, kde bude v první kóji výstava Energie a civilizace a v dalších přibude do léta příštího roku expozice věnovaná vesmíru, kosmonautice a UFO, kde budou nové dokumenty odtajněné americkým Kongresem. Celá expozice pak ponese název „Od atomu k vesmíru…a zpátky k člověku“. „Nic podobného na světě neexistuje. Atom už máme zobrazený – vojenské aplikace a jaderné zbraně a v depotu 10A bude vesmír, obrázky z teleskopů, lety na Měsíc a na Mars a tak,“ uvedl Vítovec. Každý depot má čtyři kóje o rozměrech zhruba 12 x 6 metrů, dále je v podzemí hala vysoká i široká šest metrů a 20 metrů dlouhá. Ta bude volná, tam se budou pořádat výstavy, dodal Vítovec.

Atommuzeum je pravidelně přístupné každou sobotu až do konce října. „Zájem je dobrý, každou sobotu jezdí až 100 lidí. Musí se objednat, protože zájem převyšuje kapacity. Pokud by měla zájem skupina nad 25 osob, tak otevřeme i jíný den,“ dodal zakladatel muzea.

Zdroj :ČTK


Témata:

Nepřehlédněte