Návštěvnost státních památek v Libereckém kraji byla nejnižší od roku 2013

18.9.2022
Jan Štoll

Letní návštěvnost osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji byla nejnižší od roku 2013. Za červenec a srpen kasteláni evidují 185 537 turistů, loni v létě jich bylo 201 270, před dvěma lety skoro 242 tisíc a v posledním předcovidovém roce 2019 přes 219 tisíc. Vyplývá to ze statistik Národního památkového ústavu (NPÚ).

Za propadem návštěvnosti vidí regionální mluvčí NPÚ Lucie Bidlasová úbytek organizovaných zájezdů, snahu lidí šetřit a také úbytek zahraničních turistů. „Zde je výjimkou pouze Frýdlant, kterému polští turisté zachovávají přízeň, za což děkujeme. Ale obecně je cizinců na našich památkách méně. A návštěvníci také zvažují, zda navštíví jednu trasu, nebo více. Je opravdu vidět, že všichni více šetříme,“ uvedla mluvčí.

Pohraniční Frýdlant na Liberecku je jedním ze dvou státních hradů a zámků v kraji, který měl letos v létě oproti loňsku vyšší návštěvnost. Podle Bidlasové to ale není v jeho případě jen díky polským turistům. „Nárůst návštěvníků na Frýdlantě přičítáme jiné organizaci návštěvnického provozu. Rozdělení tras a rozšíření nabídky ohledně prohlídek,“ dodala. Hrad a zámek Frýdlant měl letos v létě skoro 29 tisíc návštěvníků, což je zhruba o 40 procent víc než loni.

Asi o desetinu vyšší než loni v létě měl více návštěvníků hrad Grabštejn na Liberecku, kam letos za červenec a srpen přišlo 9730 lidí. „Pořádá se tam hodně doprovodných akcí a letos tam byla i výstava v rámci projektu Po stopách šlechtických rodů,“ uvedla Bidlasová.

Naopak návštěvníci ubyli třeba zámku Hrubý Rohozec v Turnově. Podle mluvčí na to mělo vliv postavené lešení na nádvoří, řemeslníci opravují římsy, jež byly v havarijním stavu. „To se týká i Lemberku, Sychrova – řada návštěvníků si počká na dokončení obnovy, aby měli hezké fotky,“ řekla mluvčí. I o letošním létě podle ní navíc platilo, že je zájem o části bez vstupného. „Například park na Hrubém Rohozci, okolí Lemberka, naučná stezka kolem Sychrova. Stává se často, že lidé vyjdou k Bezdězu, zakoupí pohled, vizitku, ale na hrad samotný již nejdou,“ dodala.

ČTK/STONepřehlédněte