• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Návštěvy zdarma skončily. Na zámku Kozel se nově vybírá vstupné

  2.4.2024
  Simona Knotková

  Vstupné do rozlehlého zámeckého parku začali letos poprvé vybírat na klasicistním státním loveckém zámku Kozel nedaleko Plzně.

  Park ročně navštíví statisíce lidí, péče o něj přijde na miliony korun. Vstupné se vybírá od 1. dubna do konce října, roční permanentka s neomezeným počtem vstupů přijde na 200 korun, jednorázové vstupné stojí 60 korun. Zpoplatnění parku částečně kompenzuje to, že Kozel letos na rozdíl od jiných památek zlevnil vstupné, a to ze 180 na 160 korun, řekl kastelán Jan Polívka.

  „Naší snahou je údržbu neustále zdokonalovat a zlepšovat, což přináší zvýšené finanční náklady. Pokud chceme kvalitu údržby zachovat, nic jiného nám nezbývá. Roční údržba stojí několik milionů korun – jedná se například o 2500 litrů pohonných hmot, 6,5 tuny odpadu, který ročně zlikvidujeme po návštěvnících, intenzivně na tom pracuje šest našich zahradníků, ale i další členové našeho týmu a musíme využívat i služeb externích dodavatelů,“ vyjmenoval kastelán.

  Například loni podle něj musela správa parku zaplatit za ošetření několika stromů, náklady na ošetření jednoho stromu stromolezci se přitom podle Polívky mohou vyšplhat i na 50 000 až 60 000 korun. „Platíme za postřiky rododendronů, což je náš páteřní keř a návštěvníci za nimi jezdí. V loňském roce jsme bojovali se vzácnou houbovou chorobou, ty postřiky nás stály několik desítek tisíc korun a letos je musíme zopakovat,“ řekl.

  Zámecký park u Kozlu vznikal od druhé poloviny 19. století ve výrazně výškově členité krajině, čehož jeho autor František Xaver Franz využil k plastické modelaci prostoru a vytvoření četných průhledů parkem a do okolní krajiny v několika výškových úrovních. Jsou zde kaskádovitá jezírka, březové mostky a altány.

  „My spravujeme 35 hektarů ploch, které jsou intenzivně obhospodařované. Je tam několik stovek druhů dřevin nejen našich, ale i cizokrajných. To nás řadí mezi parky, které mají nejširší fond, ať už se jedná o jehličnaté, nebo listnaté stromy,“ řekl Polívka. Vzácností parku je například víc než 150 let starý a téměř 30 metrů vysoký strom liliovník tulipánokvětý před jízdárnou. Obvod kmene je přes tři metry a žlutooranžovými květy, připomínajícími tulipány, bohatě kvete v červnu.

  Zámek Kozel v loňské hlavní návštěvnické sezoně navštívilo 22 085 lidí, z toho tři pětiny šly na prohlídky zámku a dvě pětiny na některou z velkých výstav v jízdárně. Návštěvnost parku ale byla před zpoplatněním desetinásobně až dvacetinásobně vyšší. „Návštěvníky parku jsme dosud nijak nesčítali, pomocí sociologických metod máme několik odhadů. Počítáme s roční návštěvností parku mezi 250 000 až 500 000 návštěvníky,“ dodal kastelán.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte